Śr22112017

Ostatnia aktualizacja12:08:01 PM

Font Size

SCREEN

Profile

Menu Style

Cpanel

Menachem Bornsztajn – polski Al Capone

Menachem Bornsztajn

Choć od jego śmierci minęło już ponad pół wieku, w Łodzi wciąż budzi emocje. Jedni uznają go za bezwzględnego gangstera, inni za obrońcę uciśnionych. Był skuteczniejszym „ojcem chrzestnym” niż wielu osławionych bossów mafii sycylijskiej. Poznajmy niezwykłą historię Menachema Bornsztajna, który przeszedł do legendy jako Ślepy Maks.

Czytaj więcej...

Seweryn Aszkenazy: Jeden człowiek może czynić wielką różnicę

Seweryn Aszkenazy: Jeden człowiek może czynić wielką różnicę… (fot. Fot. Michał Heller)

Szpital żydowski w Polsce jest o wiele ważniejszy, niż pseudożydowska knajpa i niby-klezmerska kapela w każdym mieście. To pokazuje bowiem realny związek z polskim społeczeństwem, a nie epatowanie go ocierającym się o hucpę folklorem – mówi Seweryn Aszkenazy, promotor judaizmu i kultury żydowskiej w Polsce.

Czytaj więcej...

Menachem Begin – notka biograficzna

Menachem Begin

Begin Menachem (1913-1992), polityk izraelski, działacz syjonistyczny. Urodzony w Brześciu. Studiował prawo na Uniwersytecie Warszawskim. 1939 po zajęciu Warszawy przez wojska niemieckie zbiegł do Wilna, gdzie w 1940 został aresztowany przez władze sowieckie i zesłany na Syberię. 1942 dołączył do Armii Polskiej formowanej na terenie ZSRR przez gen. Władysława Andersa, z którą przybył w 1943 do Palestyny. Tutaj stanął na czele organizacji paramilitarnej Irgun Cwai Leumi.

Czytaj więcej...

Polscy Żydzi: Izaak Celnikier

Izaak Celnikier, fot. Janek Skarżyński

Izaak Celnikier – malarz i grafik. Urodził się w 1923 roku w Warszawie, zmarł 11 listopada 2011 w Paryżu.

Czytaj więcej...

Kim są żydowscy/nieżydowscy przywódcy społeczności żydowskiej w Polsce?

Seweryn Aszkenazy

Jesteśmy małą żydowską społecznością w nowej, odrodzonej i wolnej Polsce. Mamy rok 2013, 70 lat minęło od piekła II wojny światowej, ale my nauczyliśmy się tak mało… o ile cokolwiek. Nasi współcześni przywódcy, niezmiennie obojętni na nasz los, wydają się zdecydowani na likwidację kruchych pozostałości po największej i kwitnącej społeczności żydowskiej na świecie

Czytaj więcej...

„Sarenka” z warszawskiego getta

Anielewicz, Braun, Sokółka, Sarenka

Zprzedwojennej fotografii uśmiecha się pięć młodych twarzy, wśród nich przyszły dowódca powstania w getcie warszawskim Mordechaj Anielewicz. Tylko Rachel Zilberberg,18-letnia członkini Haszomer Hacair, patrzy w bok. Nikt z nich nie zdaje sobie jeszcze sprawy z tego, co ich wkrótce czeka.

Czytaj więcej...

Rocznica śmierci Emanuela Ringelbluma

Archiwum Emanuela Ringelbluma

10 marca mija rocznica śmierci Emanuela Ringelbluma, rozstrzelanego w 1944 w ruinach warszawskiego getta. Emanuel Ringelblum? Brzmi egzotycznie i chyba mało komu coś mówi, poza kręgami historyków zajmujących się Zagładą. Wśród nich Ringelblum jako inicjator i twórca Podziemnego Archiwum Getta Warszawskiego ma opinię bohatera najwyższej rangi.

Czytaj więcej...

Wywiad z Yoramem Friedmanem

Yoram Friedman w Polsce

Tbyła wojna, czas kiedy naprawdę niebezpiecznie było pozostać człowiekiem, pomagać małemu Żydowi. Spotkałem różnych ludzi - i dobrych Polaków i złych Polaków, którzy za parę groszy mogli mnie wydać – mówi z rozmowie z Magdaleną Rigamonti Yoram Friedman, który w czasie wojny, w 1942 roku jako ośmioletni chłopiec uciekł z warszawskiego getta.

Czytaj więcej...

Przeżył Sobibór. Został zamordowany siekierą przez Arabów

Izaak Rotenberg

Ajzik Rotenberg urodził się we Włodawie, w Polsce w 1926 roku. Został zamordowany uderzeniem siekiery w głowę w 1994 roku, w czasie, gdy pracował w Petah Tikva. Dwaj arabscy mordercy Hazem Kassem Shbair i Atiyeh Abu Musa zostali zwolnieni z więzienia w sierpniu i październiku 2013 roku.

Czytaj więcej...

Zmarł Bronek Szpigiel – jeden z ostatnich bojowników warszawskiego getta

Boruch (Bronek) Szpigiel

Wwieku 93 lat w Montrealu zmarł Bronek Szpigiel, jeden z ostatnich uczestników zrywu w getcie warszawskim – informuje „The New York Times”. Jak podaje amerykański dziennik, wiadomość o śmierci 93-letniego Szpigla potwierdził jego syn, Julius.

Czytaj więcej...

Adam Czerniaków – tragiczna postać getta warszawskiego

Prezes Rady Żydowskiej w getcie warszawskim, Adam Czerniaków

23 lipca 1942 r. na wieść o rozpoczęciu przez Niemców likwidacji getta warszawskiego prezes warszawskiego Judenratu Adam Czerniaków popełnił samobójstwo. To postać tragiczna, która odważyła się powiedzieć Niemcom „nie” – uważa prof. Jacek Leociak z PAN.

Czytaj więcej...

Kibuc Bojowników Getta

Kibuc: לוחמי הגטאות
קיבוץ לוחמי הגטאות

Kibuc imienia przywódcy powstania w Getcie

Yad Mordechai – kibuc na końcu drogi
קיבוץ יד מרדכי

Rocznica powstania w getcie warszawskim

Rocznica powstania w getcie warszawskim
19 אפריל

„Sarenka” z warszawskiego getta

„Sarenka” z warszawskiego getta
רחל זילברברג

Powstanie w getcie warszawskim

Powstanie w getcie warszawskim
19 אפריל

Losowo z menu Świat żydowski

  • Pause
  • Previous
  • Next
1/2

Projekt Izraelczyk.pl