Śr22112017

Ostatnia aktualizacja12:08:01 PM

Font Size

SCREEN

Profile

Menu Style

Cpanel
Powrót Jesteś tutaj: Home Świat żydowski Życie żydowskie Znani ludzie i historyczne postacie

Zmarł legendarny agent Mosadu, Mike Harari

Mike Harari

WTel Awiwie zmarł legendarny agent Mosadu, Mike Harari, nazywany syjonistycznym Jamesem Bondem. Miał 87 lat. Pozostawił żonę, Pnina, dwoje dzieci i pięcioro wnucząt.

Alice Herz-Sommer – zmarła najstarsza osoba, która przeżyła Holokaust

Alice Herz-Sommer

Wwieku 110 lat w Wielkiej Brytanii zmarła w niedzielę Alice Herz-Sommer, uważana za najstarszą osobę, która przeżyła Holokaust - poinformowała jej rodzina. Kobieta była więźniem obozu koncentracyjnego w Terezinie (Theresienstadt) w latach 1943-1945.

David Peleg – wspomnienie

David Peleg

Zopóźnieniem umieszczam notkę o śmierci Davida Pelega. Jestem mu to osobiście winnny.

Natalie Portman będzie kręcić w Izraelu

Natalie Portman

Natalie Portman zamierza zekranizować autobiograficzną powieść izraelskiego pisarza Amosa Oza „Opowieść o miłości i mroku”.

Ukrywali Żydów w warszawskim zoo. Hollywood nakręci o nich film

Antonina Żabińska

On był dyrektorem warszawskiego zoo, ona jego żoną i opiekunką zwierząt. W czasie II wojny Jan i Antonina Żabińscy puste klatki po zwierzętach wykorzystywali do przemycania Żydów z terenów getta. Tą prawdziwą historią sprzed 70 lat zainteresowało się Hollywood, które o odważnej Polce nakręci film. Zagra ją Jessica Chastain.

Brat Hermanna Göringa ratował Żydów

Albert Göring

Albert Göring, młodszy brat nazistowskiego zbrodniarza Hermanna Göringa może wkrótce zostać uhonorowany za pomoc setkom Żydów podczas II wojny światowej. Dokumenty na temat jego wkładu w ratowanie niedoszłych ofiar Holokaustu skompletowała Irena Steinfeldt, dyrektor departamentu Sprawiedliwych wśród Narodów Świata w izraelskim instytucie Jad Waszem.

Eli Cohen – tragiczny koniec izraelskiego superszpiega

Eli Cohen

Dzięki „przykrywce” zdolnego biznesmena-milionera zdobył zaufanie wielu wpływowych osób w państwie. Pomogły też rozdawane na lewo i prawo drogie prezenty, a według plotek również orgie organizowane dla przyjaciół. Eli Cohen szybko wkupił się w łaski ważnych postaci w Syrii. Długo nie mieli oni pojęcia, że jest izraelskim szpiegiem. Ostatecznie jednak Cohen zapłacił za swoje sekrety własnym życiem.

Żyd, który wytropił komendanta Auschwitz

Rudolf Franz Ferdinand Höß (Hoess lub Höss) przed egzekucją

Niemiecki Żyd, który w czasie II wojny światowej służył w brytyjskiej armii, znacząco przyczynił się do schwytania jednego z największych nazistowskich zbrodniarzy – Rudolfa Hößa (pisownia alternatywna: Hoess lub Höss). Höß był komendantem nazistowskiego obozu koncentracyjnego Auschwitz-Birkenau w latach 1940-1943.

Franz Kafka 130-rocznica urodzin

Franz Kafka

Dokładnie 130 lat temu, 3 lipca 1883 roku w Pradze urodził się Franz Kafka – niemieckojęzyczny pisarz pochodzenia żydowskiego.

Byłam pacjentką doktora Mengele

Eva Kor

Na świecie wciąż żyje wiele osób pokrzywdzonych przez doktora Josefa Mengele. Ludzie, którzy padli ofiarami eksperymentów „Anioła Śmierci”, jak nazywano słynnego zbrodniarza, do dziś w wielu przypadkach nie otrząsnęli się z traumy, która owładnęła nimi w wyniku piekła obozowych doświadczeń. W wielu wypadkach nigdy nie zamierzali jednak milczeć. Niektórzy z nich wciąż podróżują po świecie, opowiadając, co tak naprawdę działo się nazistowskich laboratoriach. Wierzą, że dzięki ich świadectwu uda się może uniknąć kolejnego takiego dramatu w przyszłości.

14 marca, rocznica urodzin Alberta Einsteina

Albert Einstein

Laureat Nagrody Nobla i fizyk teoretyk Albert Einstein urodził się w dniu 14 marca 1879 roku. Einstein opracował ogólną teorię względności, E = mc²; to bodajże najbardziej znane na świecie równanie.

Podkategorie

Kibuc Bojowników Getta

Kibuc: לוחמי הגטאות
קיבוץ לוחמי הגטאות

Kibuc imienia przywódcy powstania w Getcie

Yad Mordechai – kibuc na końcu drogi
קיבוץ יד מרדכי

Rocznica powstania w getcie warszawskim

Rocznica powstania w getcie warszawskim
19 אפריל

„Sarenka” z warszawskiego getta

„Sarenka” z warszawskiego getta
רחל זילברברג

Powstanie w getcie warszawskim

Powstanie w getcie warszawskim
19 אפריל

Losowo z menu Świat żydowski

  • Pause
  • Previous
  • Next
1/2

Projekt Izraelczyk.pl