Pn18122017

Ostatnia aktualizacja12:08:01 PM

Font Size

SCREEN

Profile

Menu Style

Cpanel

Żydowskie wesele

Żydowskie wesele

Bełz jest starą dynastią żydowską, której korzenie sięgają XIV w. Małżeństwo z jednym z potomków założyciela jest dużym wydarzeniem, więc zaprasza się na nie ortodoksyjnych Żydów z całego świata.

25 tys. osób wzięło udział w ceremonii zaślubin wnuka przywódcy dynastii chasydzkiej Bełz, która uważana jest za ród arystokratyczny. Tysiące ortodoksyjnych Żydów ze Stanów Zjednoczonych i Europy wzięło udział w uroczystości, która trwała do białego rana. Większość ulic Jerozolimy zostało zamkniętych ze względu na wielkość obchodów.

Żydowskie wesele

Na początku XIX w. Bełz – kiedyś polskie, a obecnie ukraińskie miasto – stał się jednym z najpotężniejszych ośrodków chasydzkich. Założycielem miejscowej dynastii cadyków był Szalom Rokeach, zwany Sar Szalom. Niemal wszyscy bełscy Żydzi opuścili miasto przed zajęciem go przez Niemców w 1939 roku, uchodząc na ziemie zajęte przez ZSRR. W 1942 roku pozostałych 500 Żydów z Bełza zgładzono w obozie w Sobiborze. Obecnie członkowie dynastii to ponad 7 tys. rodzin mieszkających przede wszystkim w Izraelu, ale także w Nowym Jorku.

Żydowskie wesele

Tradycyjne żydowskie śluby składają się z dwóch oddzielnych części: ceremonii zaręczyn oraz rzeczywistego ślubu. Tutaj panna młoda wystąpiła w tradycyjnej białej sukni ślubnej z welonem, który zakrywał jej twarz.

18-letni Shalom Rokeach jest wnukiem założyciela jednej z największych wspólnot chasydzkich w Jerozolimie. Wierni oczekują, że w niedługim czasie przejmie przywództwo. Rokeach poślubił 19-letnią narzeczoną Hannah Batya Penet podczas ceremonii, która trwała do świtu.

Wesela zawsze są okazją do spotkania dawno niewidzianych krewnych, ale tradycyjne żydowskie uroczystości przyćmiewają nawet najbardziej spektakularne zaślubiny.

Fotografie: Reuters
Żydowskie wesele Żydowskie wesele Żydowskie wesele Żydowskie wesele Żydowskie wesele Żydowskie wesele Żydowskie wesele Żydowskie wesele Żydowskie wesele Żydowskie wesele

Kibuc Bojowników Getta

Kibuc: לוחמי הגטאות
קיבוץ לוחמי הגטאות

Kibuc imienia przywódcy powstania w Getcie

Yad Mordechai – kibuc na końcu drogi
קיבוץ יד מרדכי

Rocznica powstania w getcie warszawskim

Rocznica powstania w getcie warszawskim
19 אפריל

„Sarenka” z warszawskiego getta

„Sarenka” z warszawskiego getta
רחל זילברברג

Powstanie w getcie warszawskim

Powstanie w getcie warszawskim
19 אפריל

Losowo z menu Świat żydowski

  • Pause
  • Previous
  • Next
1/2

Projekt Izraelczyk.pl