Śr22112017

Ostatnia aktualizacja12:08:01 PM

Font Size

SCREEN

Profile

Menu Style

Cpanel
Powrót Jesteś tutaj: Home Świat żydowski Życie żydowskie Z kart historii cywilizacji żydowskiej

Operacja „Diament”, czyli jak Mossad ukradł MIG-a 21

MiG-21

MiG-21 był w szczytowym okresie zimnej wojny najnowocześniejszym radzieckim samolotem myśliwskim. Państwa zachodnie przez długi czas nie były w stanie zdobyć na temat tej maszyny praktycznie żadnych informacji i panicznie bały się możliwości sowieckiego samolotu. Aż do chwili, kiedy izraelski Mossad podjął się niezwykle ryzykownej misji.

Tajny izraelski test jądrowy czy awaria satelity?

Para satelitów Vela szykowanych do startu

35 lat temu amerykański satelita VELA zbudowany do wykrywania prób jądrowych zarejestrował dwa silne rozbłyski światła. Urządzenia automatycznie zidentyfikowały je jako eksplozję bomby. Wywołało to wielką konsternację w Waszyngtonie, bowiem rozbłyski pojawiły się na pustym skrawku oceanu pomiędzy Antarktydą a Afryką. Do dzisiaj nie wyjaśniono co zarejestrował satelita. Jedną z dominujących tez jest tajny izraelski test broni jądrowej.

Żyd, który współtworzył niepodległość Pakistanu

Muhammad Asad, muzułmański intelektualista żydowskiego pochodzenia

Wnuk rabina ze Lwowa przechodzi na islam i zostaje muzułmańskim myślicielem. Fascynujące życie Leopolda Weissa (1900-1992) w jego wznowionej właśnie książce z filmem na DVD.

Odpadła farba, a pod nią reklama przedwojennego sklepu żydowskiego

Odsłonięty napis manufaktury Szlomo Rajzy

To prawdopodobnie jedyny taki zachowany napis w Lublinie. Odsłoniła go łuszcząca się farba w bramie kamienicy przy ul. Cyruliczej 4. Wskazuje, iż w tym miejscu przed wojną istniała manufaktura żydowskiego kupca.

1972: Odbicie samolotu SABENY przez izraelskie siły specjalne

Ewakuacja uwolnionych zakładników. Trzeci z lewej, w białym kombinezonie i z pistoletem w ręku to major Ehud Barak – dowódca Sayeret Matkal i przyszły premier Izraela

Wiosną 1972 roku porty lotnicze całej Europy były już pilnie strzeżone. Wiązało się to ze znaczną liczbą aktów piractwa powietrznego, jakie miały miejsce na przełomie lat 60. i 70. Szczególną uwagę zwracano na izraelskie linie lotnicze EL-AL. Na płytach lotnisk w Londynie, Rzymie i Wiedniu, podczas gdy startowały samoloty izraelskiego przewoźnika, stały opancerzone samochody, a także żołnierze, uzbrojeni w karabiny maszynowe gotowe do strzału. Nie można było jednak mówić o hermetyczności zabezpieczeń lotnisk, zwłaszcza w sytuacji gdy nie wszystkie państwa widziały wówczas konieczność stosowania takich środków bezpieczeństwa.

Restytucja Mienia Żydowskiego w Polsce

Zabytkowa synagoga w Lesku, dziś - galeria sztuki

Polskie urzędy, którym podlegają związki wyznaniowe w Polsce, są w pełni świadome patologii zakorzenionej wśród skostniałych, mocno „okopanych” organizacji żydowskich. Nie mają jednak odwagi zabrać się za ten drażliwy problem w obawie posądzenia o antysemityzm.

Jak USA zaakceptowały atomowy Izrael

Premier Izraela Gołda Meir i prezydent USA Richard Nixon (spotkanie w Białym Domu w 1969 roku)

Dokładnie 45 lat temu Stany Zjednoczone ostatecznie pogodziły się z faktem, że Izrael stał się państwem atomowym. Podczas spotkania w Białym Domu we wrześniu 1969 r. prezydent Richard Nixon i premier Izraela Gołda Meir ustalili, że Waszyngton zaakceptuje posiadanie broni atomowej przez Izrael, ale z kolei Izraelczycy nie będą publicznie przyznawać się do jej posiadania.

Zestrzelenie izraelskiego samolotu pasażerskiego nad Bułgarią

Tak wyglądał zestrzelony przez Bułgarów samolot linii El Al

Lecący z Austrii do Izraela samolot Lockheed Constellation linii El Al zboczył z niewyjaśnionych przyczyn z zaplanowanej trasy i wleciał w przestrzeń powietrzną Bułgarii. W odpowiedzi na przechwycenie wysłano dwa myśliwce MiG-15.

Jak ONZ podzieliło Palestynę

Uroczystości związane z przyjęciem Izraela do ONZ, Lake Success, USA, 12 maja 1949 r.

W1947 r. Walne Zgromadzenie ONZ podzieliło Palestynę między Żydów i Arabów. Przez niemal 70 lat nie udało się rozwiązać sporu wywołanego przez tę decyzję.

1976: Uwolnienie izraelskich zakładników w Entebbe

Idi Amin

27 czerwca 1976 roku z lotniska w Tel Awiwie wystartował rejsowy samolot francuskich linii lotniczych Air France do Paryża z międzylądowaniem w Atenach. W Grecji wylądował zgodnie z planem. Na jego pokład wsiadło około pięćdziesięciu nowych pasażerów, m.in. dwóch mężczyzn pochodzenia niemieckiego z paszportami południowoafrykańskimi, oraz dwie kobiety pochodzenia arabskiego.

Film: Pogrzeb pomordowanych Żydów, ofiar pogromu kieleckiego

Pogrom kielecki

Był początek lipca 1946 r. W Kielcach zaginął ośmioletni Henio Błaszczyk. Ojciec powiadomił milicję. Chłopiec odnalazł się po dwóch dniach. Milicja kazała zgłosić się na komendę Błaszczykowi z synem. Pod komendą zebrał się tłum. Ludzie podawali sobie z ust do ust wiadomość, że chłopiec uciekł z piwnicy, w której przetrzymywali go Żydzi, porywający katolickie dzieci, by mordować je w celach rytualnych.

Kibuc Bojowników Getta

Kibuc: לוחמי הגטאות
קיבוץ לוחמי הגטאות

Kibuc imienia przywódcy powstania w Getcie

Yad Mordechai – kibuc na końcu drogi
קיבוץ יד מרדכי

Rocznica powstania w getcie warszawskim

Rocznica powstania w getcie warszawskim
19 אפריל

„Sarenka” z warszawskiego getta

„Sarenka” z warszawskiego getta
רחל זילברברג

Powstanie w getcie warszawskim

Powstanie w getcie warszawskim
19 אפריל

Losowo z menu Świat żydowski

  • Pause
  • Previous
  • Next
1/2

Projekt Izraelczyk.pl