Śr22112017

Ostatnia aktualizacja12:08:01 PM

Font Size

SCREEN

Profile

Menu Style

Cpanel
Powrót Jesteś tutaj: Home Świat żydowski Życie żydowskie Kultura i społeczeństwo „Persona non grata” – historia japońskiego dyplomaty Chiune Sugihary

„Persona non grata” – historia japońskiego dyplomaty Chiune Sugihary

Kadr z filmu „Persona non grata”

Film „Persona non grata” opowiada historię Chiune Sugihary – japońskiego dyplomaty pracującego na terenie Litwy, który w czasie II wojny światowej uratował ponad 10 tysięcy Żydów, wydając im nielegalne wizy tranzytowe przez Japonię do Curacao. Do dziś Sugihara jest jedynym przedstawicielem Japonii, który znajduje się w gronie „Sprawiedliwy wśród narodów świata”.

Akcja filmu rozgrywa się w okresie od 1934 do 1955 roku na terenie Europy, Azji i Ameryki Północnej. Całość zdjęć do filmu jest realizowana w Polsce. Plenery i autentyczne obiekty Berlina, Kowna, Moskwy, Tokio i Nowego Jorku zostały odtworzone w Warszawie. Plac Zamkowy zagra Plac Czerwony w Moskwie. Izrael zagrały pola nad Liwcem. Sceny mandżurskie oraz obóz jeniecki w Dachau zostały zrealizowane na Dolnym Śląsku. Statek „Sołdek” w Gdańsku wystąpił jako parowiec łączący Władywostok z wybrzeżem Tsurga w Japonii. Port w Gdyni udawał port w Kłajpedzie, a wielki bal w Bukareszcie filmowcy zrealizowali w salach Muzeum Poznańskiego w Łodzi.

Kadr z filmu „Persona non grata”

W filmie występują zarówno aktorzy japońscy jak i polscy, a także m.in. artyści z Francji i Rosji.

Chiune Sugiharę odtwarza należący do grona renomowanych aktorów japońskich Toshiaki Karasawa, a światowej sławy aktorka, znana z głównej roli kobiecej w filmie „Ostatni Samuraj” – Koyuki występuje w roli jego żony.

Agnieszka Grochowska gra rolę Rosjanki – Iriny – pierwszej wielkiej miłość bohatera, która miała istotny wpływ na jego działalność dyplomatyczną. Borys Szyc odtwarza postać polskiego oficera, który nawiązuje współpracę z japońskim dyplomatą w związku z prowadzoną działalnością szpiegowską przeciwko okupantom Polski.

W polskiej obsadzie znaleźli się również Anna Grycewicz, Zbigniew Zamachowski, Michał Żurawski, Maciej Zakościelny oraz Cezary Łukaszewicz.

Producentem jest Akson Studio – wiodący na rynku polskim producent filmowy (po sukcesach takich filmów jak „Wałęsa. Człowiek z Nadziei” i „Miasto 44” – na zlecenie CINE BAZAR Japan.

Premiera filmu odbędzie się w Tokio w drugiej połowie 2015 roku. Projekt jest wspierany przez Polską Komisję Filmową.

Kadr z filmu „Persona non grata”

Kibuc Bojowników Getta

Kibuc: לוחמי הגטאות
קיבוץ לוחמי הגטאות

Kibuc imienia przywódcy powstania w Getcie

Yad Mordechai – kibuc na końcu drogi
קיבוץ יד מרדכי

Rocznica powstania w getcie warszawskim

Rocznica powstania w getcie warszawskim
19 אפריל

„Sarenka” z warszawskiego getta

„Sarenka” z warszawskiego getta
רחל זילברברג

Powstanie w getcie warszawskim

Powstanie w getcie warszawskim
19 אפריל

Losowo z menu Świat żydowski

  • Pause
  • Previous
  • Next
1/2

Projekt Izraelczyk.pl