Pn18122017

Ostatnia aktualizacja12:08:01 PM

Font Size

SCREEN

Profile

Menu Style

Cpanel
Powrót Jesteś tutaj: Home Świat żydowski Życie żydowskie Kultura i społeczeństwo Ruch konserwatywnego judaizmu ustanawia pierwszą wspólnotę na Ukrainie

Ruch konserwatywnego judaizmu ustanawia pierwszą wspólnotę na Ukrainie

Urodzony na Ukrainie Stanov, lat 38, będący akredytowany jako konserwatywny rabin przez Schechter Instytut Studiów Żydowskich w Jerozolimie

Ukrainiec, Reuven Stanov, lat 38, jest akredytowany przez Instytut Studiów Żydowskich Schechter w Jerozolimie jako część programu mającego przygotować konserwatywnych rabinów do pełnienia roli duchowych przywódców.

Jest niedzielny poranek, kiedy Reuven Stanov został akredytowany jako rabin. W ten sposób konserwatywny judaizm przybliżył się jeden krok bliżej do realizacji misji, którą opisuje jako niemal mesjanistyczną: budowę pierwszej konserwatywnej społeczności żydowskiej w krajach Wspólnoty Niepodległych Państw.

Urodzony na Ukrainie Stanov, lat 38, został akredytowany przez Schechter Institute for Jewish Studies w Jerozolimie, jako część programu przygotowania konserwatywnych rabinów do roli duchowych przywódców.

Stanov został zwerbowany osiem lat temu, gdy pracował na obozach letnich na Ukrainie. Został przewieziony do Izraela w celu kształcenia jako rabin. Plan był tak, że wróci na Ukrainę, aby pomóc założyć tam konserwatywną wspólnotę żydowską. Pod koniec tego miesiąca, on i jego rodzina wyjedzie z powrotem do Kijowa, gdzie założy pierwsze centrum ruchu konserwatywnego na Ukrainie, a także pierwszą konserwatywną synagogę, kluby dla młodzieży i dorosłych, ulpan do nauki hebrajskiego oraz dla wzmacniania żydowskiej tożsamości.

Stanov to historia kopciuszka konserwatywnego świata. Wychowywał się całkowicie nieświadomy swoich korzeni, a jego jedynym związkiem z judaizmem w domu było jedzenie macy podczas Paschy. Jego działalność religijna i syjonizm obudził się podczas studiów, kiedy przystąpił do jednego z klubów młodzieżowych prowadzonych przez żydowskich studentów ruchu konserwatywnego, po wniesieniu za niego rekomendacji przez znajomego. Przedzierał się przez szeregi ruchu na obozach letnich i ostatecznie został zatrudniony na studiach rabinackich w Izraelu.

„Mam zamiar stworzyć wspólnotę z ludźmi. Mamy dobrą podstawę dla zbudowania takiej społeczności w Kijowie, i mam nadzieję, że ostatecznie rozgałęzi się ona do innych miast”, mówi Stanov.

Ruch konserwatywny utworzył sieć ośrodków edukacyjnych na Ukrainie po upadku Związku Radzieckiego. Są to obozy letnie, żydowskie programy szkolne, a nawet finansowane przez państwo szkoły w Chernowitz z liczbą 300 uczniów, i z religijnymi treściami nauczania, świadczonymi przez Schechter Institute's Midreshet Yerushalayim.

„Jest na Ukrainie wiele mówiących po hebrajsku Żydów, poszukujących żydowskiej edukacji, która jest otwarta i nie ortodoksyjna”, mówi rabin David Golinkin, prezes Instytutu Schechter i szkoły Talmudu i Halachy. „Kiedy założyłem szkołę w Doniecku (we wschodniej Ukrainie), ludzie pytali nas, kto tę szkołę ustanowił, gdyż mówili, że istnieje tu szkoła Chabadu, lecz oni chcieli oddzielną szkołę, która nie byłaby ortodoksyjna. Potencjał w Kijowie jest znacznie większy.”

Według statystyk, na Ukrainie żyje ok. 250.000 Żydów. Połowa z nich mieszka w Kijowie. Liczba podwaja się, jeśli obejmie tych, którzy mają co najmniej jednego żydowskiego dziadka, który uprawnia ich do emigracji do Izraela na podstawie prawa powrotu.

 Na fotografii: Urodzony na Ukrainie Stanov, lat 38, będący akredytowany jako konserwatywny rabin przez Schechter Instytut Studiów Żydowskich w Jerozolimie.

Kibuc Bojowników Getta

Kibuc: לוחמי הגטאות
קיבוץ לוחמי הגטאות

Kibuc imienia przywódcy powstania w Getcie

Yad Mordechai – kibuc na końcu drogi
קיבוץ יד מרדכי

Rocznica powstania w getcie warszawskim

Rocznica powstania w getcie warszawskim
19 אפריל

„Sarenka” z warszawskiego getta

„Sarenka” z warszawskiego getta
רחל זילברברג

Powstanie w getcie warszawskim

Powstanie w getcie warszawskim
19 אפריל

Losowo z menu Świat żydowski

  • Pause
  • Previous
  • Next
1/2

Projekt Izraelczyk.pl