Śr22112017

Ostatnia aktualizacja12:08:01 PM

Font Size

SCREEN

Profile

Menu Style

Cpanel
Powrót Jesteś tutaj: Home Świat żydowski Życie żydowskie Książki Islam najgłupszą religią świata

Islam najgłupszą religią świata

Michel Houellebecq, Soumission

Do księgarń we Francji trafiła nowa powieść znanego z antyislamskich wypowiedzi francuskiego pisarza Michela Houellebecqa „Soumission” przedstawiająca wizję Francji w roku 2022, zdominowaną przez muzułmanów. Powieść ukaże się w także Polsce jeszcze w tym roku.

Autor „Cząstek elementarnych”, „Platformy” oraz „Mapy i terytorium” w „Soumission” pokazuje Francję za niecałe 7 lat, z prezydentem wywodzącym się z Partii Bractwa Muzułmańskiego. Pracować mogą tylko mężczyźni, dozwolona jest poligamia.

Dziedziną, którą najbardziej interesuje się przewodząca partia i prezydent Mohammed Ben Abbes jest edukacja. To tam następują największe zmiany od nazw (np. z Sorbony na Uniwersytet Islamski), przez wyznanie wykładowców (przymus przejścia na islam) i stroje obowiązujące uczennice (czadory), po ograniczenie edukacji dla dziewcząt. Główny bohater – Francois, wykładowca na Sorbonie, specjalista od twórczości Jorisa-Karla Huysmans’a, pokazuje nową rzeczywistość, podporządkowanie społeczeństwa i tytułową uległość (posłuszeństwo) wobec nowych porządków.

Najgłupsza religia świata

W 2001 roku Huellebecq udzielił miesięcznikowi „Lire” wywiadu, w którym nazwał islam „najgłupszą religią świata”. Wypowiedź pisarza wywołała liczne protesty – wytoczono mu proces, w którym został oskarżony o nawoływanie do nienawiści rasowej i o islamofobię. Pisarz bronił się twierdząc m.in., że jego postawa nie wyraża poglądów rasistowskich, jako że islam nie jest rasą lub cechą wrodzoną, ale religią, i można przestać być muzułmaninem. Houellebecq wygrał proces, a trybunał paryski orzekł, że jego wypowiedź była dozwoloną krytyką religii i nie zawierała obrazy muzułmanów.

Słowa Huellebecqa o islamie przypomniano przed premierą „Soumission”, a pisarza nazywano ponownie „islamofobem” i „rasistą”. Huellebecq w wywiadzie dla „Paris Review” odpowiadał na te zarzuty, że opisuje, nieco może przejaskrawiając fakty, ewolucję społeczną, która odbywa się na naszych oczach.

W dzień zamachu

Dokładnie w dniu premiery książki, Francją wstrząsnął atak muzułmańskich siepaczy na redakcję tygodnika satyrycznego „Charlie Hebdo” w centrum Paryża, w którym zginęło 12 osób, a dalszych 4 w kolejnym ataku na sklep z żywnością koszerną.

Książka „Soumission” ukaże się w Polsce jesienią 2015 roku.

Kibuc Bojowników Getta

Kibuc: לוחמי הגטאות
קיבוץ לוחמי הגטאות

Kibuc imienia przywódcy powstania w Getcie

Yad Mordechai – kibuc na końcu drogi
קיבוץ יד מרדכי

Rocznica powstania w getcie warszawskim

Rocznica powstania w getcie warszawskim
19 אפריל

„Sarenka” z warszawskiego getta

„Sarenka” z warszawskiego getta
רחל זילברברג

Powstanie w getcie warszawskim

Powstanie w getcie warszawskim
19 אפריל

Losowo z menu Świat żydowski

  • Pause
  • Previous
  • Next
1/2

Projekt Izraelczyk.pl