Śr22112017

Ostatnia aktualizacja12:08:01 PM

Font Size

SCREEN

Profile

Menu Style

Cpanel
Powrót Jesteś tutaj: Home Świat żydowski Życie żydowskie Książki Judaizm. Książka dla moich chrześcijańskich przyjaciół

Judaizm. Książka dla moich chrześcijańskich przyjaciół

Judaizm. Książka dla moich chrześcijańskich przyjaciół

Co znaczą określenia „bar micwa” i „bat micwa”? Czy Chanuka to rzeczywiście „żydowskie Boże Narodzenie”? Czego możesz się spodziewać, gdy zostaniesz zaproszony/a na wieczerzę sederową z okazji święta Paschy? Czy rabin to po prostu żydowski ksiądz?

Inne podejmowane tematy, to: Czy Żydzi mają swój odpowiednik papieża? Jak można zostać Żydem? Jak wygląda żydowski ślub? Czy jest jakaś różnica między Żydami ortodoksyjnymi a konserwatywnymi? Skąd wziął się stereotyp chciwego Żyda-lichwiarza? Dlaczego dla Żydów nowy rok zaczyna się jesienią? Jakie są żydowskie święta i jak wyglądają ich obchody?

Za tą niezbyt ciekawą okładką kryje się książka, w której znajdziecie odpowiedzi na wszystkie wyżej wymienione pytania.

Autor Robert Schoen omawia wiele podobnych kwestii w tej niezwykle interesującej i klarownej pracy na temat judaizmu i żydowskiego stylu życia. Wyjaśnia różnice i podobieństwa między chrześcijaństwem i judaizmem, omawia żydowskie obrzędy, święta i uroczystości, teksty religijne, symbole i sprawę koszerności potraw.

Choć w Polsce antysemityzm trzyma się mocno, w Stanach Zjednoczonych chrześcijanie i Żydzi żyją obok siebie we względnym pokoju. Pewną barierą w ich kontaktach jest fakt, że żydowskie wierzenia i obyczaje są dla chrześcijan dziwne i niezrozumiałe. Dlatego właśnie Robert Schoen, aktywnie działający na rzecz porozumienia obydwu religii, postanowił napisać swoisty poradnik „Żydzi dla kompletnie zielonych”.

Wyszedł mu bardzo przystępny przewodnik po historii, odłamach, najważniejszych postaciach, świętach, uroczystościach i zwyczajach judaizmu. Schoen sam jest reformowanym Żydem, przedstawia więc nam swoją religię, z której jest bardzo dumny. Punktem wyjścia było dla niego założenie, że czytelnik może nic nie wiedzieć o judaizmie, każde zagadnienie omawia więc od zupełnych podstaw. Unika jednak mentorskiego tonu i akademickich wywodów (czasem otwarcie przyznaje, że wszystkie meandry tej starej i bogatej wiary nawet jemu nie są do końca znane) - informacji jest akurat tyle, by pozwalały zrozumieć, ale nie przytłaczały. Oprócz nich, książka zawiera praktyczne wskazówki, jak zachowywać się na żydowskich uroczystościach, żeby nie popełnić żadnego faux pas.

Dodatkowym atutem jest sama osobowość autora. Publikacja nie bez powodu jest adresowana do „chrześcijańskich przyjaciół”. Robert Schoen jest człowiekiem dowcipnym, pełnym ciepła i życzliwości dla ludzi. Wszystkie te cechy przebijają z kart książki sprawiając, że czyta się ją z ogromną przyjemnością.

Tak więc jego książka jest idealna dla osób, które nie mają jeszcze wyrobionego pojęcia o fundamentalnych kwestiach związanych z religią żydowską.

Autor:     Schoen Robert
Wydawca: Książka i Wiedza
Okładka: miękka
Data pol. wyd:   27-09-2009
Język oryginału: angielski
Ilość stron: 272
Indeks:     61941953

Kibuc Bojowników Getta

Kibuc: לוחמי הגטאות
קיבוץ לוחמי הגטאות

Kibuc imienia przywódcy powstania w Getcie

Yad Mordechai – kibuc na końcu drogi
קיבוץ יד מרדכי

Rocznica powstania w getcie warszawskim

Rocznica powstania w getcie warszawskim
19 אפריל

„Sarenka” z warszawskiego getta

„Sarenka” z warszawskiego getta
רחל זילברברג

Powstanie w getcie warszawskim

Powstanie w getcie warszawskim
19 אפריל

Losowo z menu Świat żydowski

 • Pause
 • Previous
 • Next
1/2

Projekt Izraelczyk.pl