Śr22112017

Ostatnia aktualizacja12:08:01 PM

Font Size

SCREEN

Profile

Menu Style

Cpanel
Powrót Jesteś tutaj: Home Świat żydowski Życie żydowskie Książki

Islam najgłupszą religią świata

Michel Houellebecq, Soumission

Do księgarń we Francji trafiła nowa powieść znanego z antyislamskich wypowiedzi francuskiego pisarza Michela Houellebecqa „Soumission” przedstawiająca wizję Francji w roku 2022, zdominowaną przez muzułmanów. Powieść ukaże się w także Polsce jeszcze w tym roku.

Armia Izaaka. Walka i opór polskich Żydów

Armia Izaaka, Matthew Brzezinski

Judden haben Waffen! (Żydzi mają broń!) – krzyczeli zszokowani esesmani, rozpaczliwie szukając schronienia przed gradem pocisków. Wycofujących się w popłochu Niemców ścigały okrzyki radości żydowskich powstańców. Warszawskie getto rzuciło wyzwanie oprawcom.

Naród start-upów. Historia cudu gospodarczego Izraela

Naród start-upów. Historia cudu gospodarczego Izraela

Jakim cudem w Izraelu – kraju mającym zaledwie 7,1 miliona mieszkańców, pozbawionym bogactw naturalnych, z wrogami na wszystkich granicach i w ciągłym stanie wojny – mogło powstać więcej start-upów niż w Japonii, Indiach, Korei, Kanadzie i Zjednoczonym Królestwie? Przedstawiając przykłady wiodących wynalazców i inwestorów tego kraju, eksperci polityczni, Dan Senor i Saul Singer opisują, jak napędzana przeciwnościami kultura Izraela sprzyja jedynej w swoim rodzaju intensyfikacji innowacyjności i przedsiębiorczości.

Judaizm. Książka dla moich chrześcijańskich przyjaciół

Judaizm. Książka dla moich chrześcijańskich przyjaciół

Co znaczą określenia „bar micwa” i „bat micwa”? Czy Chanuka to rzeczywiście „żydowskie Boże Narodzenie”? Czego możesz się spodziewać, gdy zostaniesz zaproszony/a na wieczerzę sederową z okazji święta Paschy? Czy rabin to po prostu żydowski ksiądz?

Muzyka uratowała jej życie

Drogi mojego życia

Opublikowana przez Muzeum Auschwitz książka Heleny Dunicz Niwińskiej „Drogi mojego życia. Wspomnienia skrzypaczki z Birkenau” to pierwsza wydana po polsku publikacja poświęcona orkiestrze kobiecej.

Błyskawica z Izraela. Akcja w Entebbe, 1976

Błyskawica z Izraela. Akcja w Entebbe, 1976

Akcja izraelskich sił specjalnych w Entebbe w Ugandzie uchodzi za jedną z najzuchwalszych operacji antyterrorystycznych w historii. 27 czerwca 1976 roku czterech terrorystów – dwóch z Ludowego Frontu Wyzwolenia Palestyny i dwóch z niemieckiej grupy Baader-Meinhof – porwało samolot pasażerski i zmusiło załogę do lądowania w Entebbe. Tam, gdy dołączyli do nich kolejni terroryści, uwolnili kilku zakładników, a wszystkich Żydów i Izraelczyków uwięzili w terminalu na lotnisku.

„Dziennik Helgi” – holokaust oczami dziecka

Dziennik Helgi

Gdyby wuj dziewczynki nie zamurował w ścianie tych wykonanych ołówkiem w szkolnym zeszycie, własnoręcznie ilustrowanych notatek – nie ocalałyby. Autorką tego wyjątkowego świadectwa dziecka o Zagładzie jest Helga Hoškova-Weissova.

Zwiastun filmu: „Biegnij chłopcze, biegnij”

Yoram Friedman, Biegnij chłopcze, biegnij

„Biegnij chłopcze, biegnij” to historia Yorama Friedmana, którą Uri Orlev poznał podczas spotkania z weteranami wojennymi w Jerozolimie. Srulik ma osiem lat. Razem z rodzicami trafia do warszawskiego getta. Jego ojcu udaje się zbiec, a matka pewnego dnia znika, jakby za sprawą złowrogiej magii. Od tej pory chłopiec musi radzić sobie sam. Wydostaje się z getta, a jego życie zamienia się w nieustającą ucieczkę – bez celu gwarantującego bezpieczne schronienie. Zgodnie z poleceniem ojca za wszelką cenę stara się przeżyć kolejny dzień.

Bogdan Wojdowski: „Chleb rzucony umarłym”

Bogdan Wojdowski: „Chleb rzucony umarłym”

„Chleb rzucony umarłym” to powieść o getcie warszawskim napisana ćwierć wieku po wojnie; jest nie tylko porażającym świadectwem czasów Zagłady i spełnieniem obowiązku pamięci, lecz także jedną z najwybitniejszych powieści polskich XX wieku. Dzięki epickiemu rozmachowi i mistrzostwu formy autor zwycięsko wyszedł z niewyobrażalnie trudnego zadania: ukazał panoramę losów mieszkańców warszawskiego getta od momentu jego utworzenia w 1940 roku aż po „wielką akcję” wywożenia Żydów z getta do Treblinki w roku 1942.

MSZ – polski czy antypolski?

MSZ – polski czy antypolski?

Zdumiewające, że człowiek z taką obsesją antysemicką pracował przez kilka lat w dyplomacji wolnej Polski. Dał upust swej obsesji w książce, którą właśnie opublikował, oceniając polskość polskich dyplomatów. Według autora resort polskiego MSZ opanowały mniejszości działające na szkodę kraju.

Atlas historii Żydów polskich

Atlas historii Żydów polskich

To pierwsza książka poświęcona polskim Żydom, w której mapy są tak ważnym środkiem przekazu informacji. To bardzo prawdopodobne, że „Atlas historii Żydów polskich” znajdzie się na półce każdego miłośnika historii, bo dzieje Polski i regionu bez uwzględnienia historii Żydów zawsze będą niepełne.

Marek Suchar: Do zobaczenia w Jerozolimie

Do zobaczenia w Jerozolimie

Marek Suchar (rocznik 1954), z wykształcenia psycholog, zajmuje się doradztwem personalnym i wykłada w Szkole Wyższej Psychologii Społecznej. Jest autorem ponad stu fachowych publikacji (w tym sześciu książek). Opublikował także tomik wierszy Niesprawdzone hipotezy (2010).

Amos Oz, „Wśród swoich”

Amos Oz, Wśród swoich

Jaką książkę warto zabrać ze sobą na kończącą się majówkę? Proponujemy niedawno wydaną po polsku książkę izraelskiego pisarza Amosa Oza.

Sekretne wojny Mossadu

Sekretne wojny Mossadu

Izraelski wywiad miał tajną jednostkę zabójców. Działała w niej Cipi Liwni (lat 55), minister spraw zagranicznych Izraela. Takie sensacyjne informacje o jednym z najlepszych i najskuteczniejszych wywiadów świata publikuje Ivonnick Denoel w książce „Sekretne wojny Mossadu”.

Getto Warszawskie. Przewodnik po nieistniejącym mieście

Getto Warszawskie. Przewodnik po nieistniejącym mieście

Getta warszawskiego nie ma. Możemy wprawdzie dostrzec okruchy jego murów czy fragmenty bruku ulicznego, ale w swej istocie ta część miasta jest przed nami zakryta: ziemią, asfaltem, fundamentami nowych domów i niepamięcią. Jedynym obszarem, gdzie można jeszcze odnaleźć mieszkańców getta wraz z ich domami i ulicami, z ich życiem, cierpieniem i śmiercią, jest miejsce w naszej pamięci.

Rodzina Oetkerów była jednym z filarów nazistowskiego społeczeństwa

Rodzina Oetkerów, właścicieli działającego do dzisiaj niemieckiego koncernu spożywczego, była w czasach Trzeciej Rzeszy mocno związana z nazistowskim reżimem – wynika z opracowania naukowego przedstawionego tydzień temu w Monachium przez Instytut Historii Współczesnej.

Matthew Brzezinski: „Armia Izaaka”

Matthew Brzezinski, „Armia Izaaka”

Armia Izaaka to fabularyzowany reportaż o losach warszawskiego getta, dramacie ludzi w nim zamkniętych, powstaniu i późniejszych losach jego uczestników. „To opowieść o niezłomności ludzkiego ducha”. powiedział PAP Matthew Brzezinski, autor książki.

Żony nazistów były bardziej okrutne od swoich mężów

Hitler's Furies, Wendy Lowers

Erna Petri, żona SS-mana, wracała z zakupów, kiedy dostrzegła ukrywających się sześciu nagich chłopców. Domyśliła się, że są Żydami, więc zabrała ich do domu i nakarmiła. Kiedy zyskała zaufanie chłopców, zabrała na przechadzkę do lasu i zabiła strzałem w tył głowy. O hitlerowskich morderczyniach z czasów II wojny światowej napisała amerykańska badaczka Wendy Lower.

Pamiętnik Rutki Laskier

Rutka Laskier, pamiętnik

Rutka ukryła zielony, 60-kartkowy zeszyt w linie pod schodami domu, w którym mieszkała w Będzinie w getcie na Warpiu przy ul. 1 Maja (Kasernestrasse) 13. Miejsce na schowek wskazała jej była właścicielka, doglądająca czasem stanu lokalu, Stanisława Sapińska.

Mossad. Najważniejsze misje izraelskich tajnych służb

Mossad. Najważniejsze misje izraelskich tajnych służb

Jest to porywająca historia jednej z najbardziej liczących się służb wywiadowczych na świecie. Nieznani dotąd bohaterowie, nieustraszeni agenci, owiane tajemnicą niebezpieczne operacje…

Flagi nad Gettem ■ דגלים מעל הגטו

Flagi nad Gettem

Powstanie w getcie warszawskim było jednym z najważniejszych i jednym z najbardziej dramatycznych wydarzeń II wojny światowej. O wydarzeniu tym powstało już wiele książek, napisano setki artykułów, zrealizowano kilka pasjonujących filmów. Tym niemniej monografia Moszego Arensa – jednego z najwybitniejszych izraelskich polityków drugiej połowy II wieku – zasługuje na szczególną uwagę. W Izraelu wydano ją w 2009 roku, a polski przekład (praca Michała Sobelmana) ukazał się kilka lat później.

Kibuc Bojowników Getta

Kibuc: לוחמי הגטאות
קיבוץ לוחמי הגטאות

Kibuc imienia przywódcy powstania w Getcie

Yad Mordechai – kibuc na końcu drogi
קיבוץ יד מרדכי

Rocznica powstania w getcie warszawskim

Rocznica powstania w getcie warszawskim
19 אפריל

„Sarenka” z warszawskiego getta

„Sarenka” z warszawskiego getta
רחל זילברברג

Powstanie w getcie warszawskim

Powstanie w getcie warszawskim
19 אפריל

Losowo z menu Świat żydowski

  • Pause
  • Previous
  • Next
1/2

Projekt Izraelczyk.pl