Śr22112017

Ostatnia aktualizacja12:08:01 PM

Font Size

SCREEN

Profile

Menu Style

Cpanel
Powrót Jesteś tutaj: Home Świat żydowski

Jak miliona dolarów w pierwszym roku nie zarobię, to jestem pierdoła…

Komorowski, Schudrich, Kadlcik

Jak miliona dolarów w pierwszym roku nie zarobię, to jestem pierdoła – zażartowała kiedyś Monika Krawczyk, dyrektor generalna Fundacji Ochrony Dziedzictwa Żydowskiego (FODŻ), która odzyskuje mienie dawnych gmin żydowskich. Krawczyk działa w systemie naczyń połączonych, bo z jednej strony jest decydentem, a z drugiej beneficjentem. Równocześnie pracuje w Komisji Regulacyjnej do spraw Gmin Wyznaniowych Żydowskich, która jako niezależny organ ostatecznie decyduje o tym, jaki majątek komunalny zostanie Żydom zwrócony. Zasiadają w niej delegaci zarządu Związku Gmin Wyznaniowych Żydowskich RP (ZGWŻ) i przedstawiciele Ministerstwa Administracji i Cyfryzacji (MAC).

Czytaj więcej...

„Persona non grata” – historia japońskiego dyplomaty Chiune Sugihary

Kadr z filmu „Persona non grata”

Film „Persona non grata” opowiada historię Chiune Sugihary – japońskiego dyplomaty pracującego na terenie Litwy, który w czasie II wojny światowej uratował ponad 10 tysięcy Żydów, wydając im nielegalne wizy tranzytowe przez Japonię do Curacao. Do dziś Sugihara jest jedynym przedstawicielem Japonii, który znajduje się w gronie „Sprawiedliwy wśród narodów świata”.

Czytaj więcej...

Lidia Rozanski i jej Parshat Mishpatim

Lidia Rozanski, Jewish Women Artist

„WParsza Miszpatim można znaleźć przepisy, które regulują i organizują relacje między ludźmi, między mężczyznami a kobietami, ziemią a Bogiem” – oświadcza artystka na swojej stronie internetowej.

Czytaj więcej...

Żydowska „Mała Warszawa” w Antwerpii

Dzielnica żydowska w Antwerpii

Jak w wielu miastach europejskich tak i w Antwerpii znajduje się dzielnica żydowska. Jednak w atwerpskiej jodenkwartier mamy wrażenie jakby życie zatrzymało się na pewnym etapie, na etapie przedwojennego polskiego sztetl, wrzuconego jednak w realia nowoczesnego, europejskiego miasta.

Czytaj więcej...

Muzeum Historii Żydów Polskich zaprasza na wykład

Wykład „Las” w Muzeum Historii Żydów Polskich

Muzeum Historii Żydów Polskich zaprasza na drugi wykład z serii „Odsłony wystawy głównej”.

Czytaj więcej...

To będzie trudny film dla prawdziwych Polaków

Leo Kantor, Tam gdzie rosną porzeczki

Chciałbym zdążyć opowiedzieć to co wiem. To nadal temat tabu. Film będzie trudny dla prawdziwych Polaków, ale potrzebny – tak zapowiada swoje dzieło Leo Kantor, dokumentalista żydowskiego pochodzenia. W środę we Wrocławiu odbyła się projekcja jego pierwszego filmu „Tam, gdzie rosną porzeczki”. Autor monodramu pracuje już nad kolejnym – opowieścią o powojennych losach Żydów na Dolnym Śląsku.

Czytaj więcej...

Wywiad z żoną rabina Szlomo Stamblera

Dina Stambler

Zżoną rabina Szlomo Szaloma Stamblera rozmawia Joanna Sokolińska. Wywiad ukazał się w „Wysokich Obcasach” w 2009 roku

Czytaj więcej...

Beit Warszawa

Beit Warszawa

Stowarzyszenie Beit Warszawa powstało w 1999 roku. Inicjatorami jego powstania była grupa polskich i amerykańskich żydów mieszkających w Polsce, z Severynem Ashkanazy na czele. Ten ostatni, wciąż wspiera działalność warszawskiej wspólnoty progresywnej - jest założycielem (w 2004 roku w Los Angeles) organizacji Friend of Jewish Renewal in Poland, pomagającej Beit Warszawa finansowo i organizacyjnie.

Czytaj więcej...

Chabad Lubawicz w Polsce

Chabad Lubawicz

Chabad Lubawicz jest jedną z gałęzi chasydyzmu. „Lubawicz” dosłownie znaczy „miasto braterskiej miłości”. Słowo „Chabad” to akronimhebrajskich słów nazywających trzy intelektualne cnoty: chachma – mądrość, bina – zrozumienie i da’at – wiedza.

Czytaj więcej...

Kibuc Bojowników Getta

Kibuc: לוחמי הגטאות
קיבוץ לוחמי הגטאות

Kibuc imienia przywódcy powstania w Getcie

Yad Mordechai – kibuc na końcu drogi
קיבוץ יד מרדכי

Rocznica powstania w getcie warszawskim

Rocznica powstania w getcie warszawskim
19 אפריל

„Sarenka” z warszawskiego getta

„Sarenka” z warszawskiego getta
רחל זילברברג

Powstanie w getcie warszawskim

Powstanie w getcie warszawskim
19 אפריל

Losowo z menu Świat żydowski

  • Pause
  • Previous
  • Next
1/2

Projekt Izraelczyk.pl