Pn18122017

Ostatnia aktualizacja12:08:01 PM

Font Size

SCREEN

Profile

Menu Style

Cpanel
Powrót Jesteś tutaj: Home Izrael Z kraju Akty terroru — w Izraelu Aszdod pod ostrzałem jak nigdy dotąd

Aszdod pod ostrzałem jak nigdy dotąd

Pelestyńscy terroryści

Wciągu ostatnich trzech dni terroryści z Gazy odpalili ponad 150 rakiet na południe Izraela. Na miasto Aszdod został skierowany grad pocisków większy, niż to miało miejsce nawet podczas kampanii „Płynny Ołów”, z przełomu roku 2008/2009.

„To był bardzo trudny tydzień”, powiedział Ronen Fahima, z baru sushi w Aszdod. Bar, który zazwyczaj jest pełen gości, a w ostatnich dniach opustoszał.

„To był tydzień, w którym ludzie cierpią z powodu lęku i ledwo opuszczają swoje domy”, powiedział Fahima. „Sytuacja bardzo źle odbiła się na naszej firmie. Mam nadzieję, że rząd zrekompensuje nam za wszystkie straty, które zostały wyrządzone naszej działalności.”

Dodał, że „w normalny dzień to miejsce jest piękne. Położone naprzeciwko plaży. W pogodny dzień jak dziś, ludzie zwykle siedzą w kawiarniach, wychodzą z domów, bawią się. Nasze święto Purim zostało przerwane… Wzywam premiera, by zwrócił się do rządu, aby ten zrekompensował straty firmy, które powstały z powodu tego problemu.”

Ephraim Weber, członek Rady Miejskiej Ashdod powiedział, że ataki rakietowe zaskoczyły go w środku spożywania z rodziną obiadu szabatowego w piątkową noc.
„Byliśmy zaskoczeni”, powiedział Weber. „Stało się to w połowie kolacji szabatowej i nikt z nas nie został ostrzeżony. To była prawdziwa niespodzianka, która spadła na nas w Szabat. Nie pamiętam takiego Szabatu.” I dodał: „Dzieci nie mają szkoły i wszystko jest zamknięte. Ludzie nie wiedzą, co się jeszcze wydarzy. Niepewność jest najgorsza.”

Arie Itach, szef pogotowia i działu bezpieczeństwa w Aszdod, powiedział, że obywatele Ashdod są silni i dobrze przygotowani oraz przeszkoleni, jak zachować się podczas ataków rakietowych. „Siła wspólnoty w Aszdod wyraża się w tym, że obywatele są w stanie przeprowadzić procedurę awaryjną i nie wpadać w panikę”. Iltach radzi: „Nie należy wychodzić na zewnątrz schronu po eksplozji, gdyż może nastąpić dodatkowy wybuch”.

Inny mieszkaniec Aszdod, Raz Shmueli, powiedział, że ta runda ataków jest inna od tej, która miała miejsce wcześniej. „Z jednej strony, częstotliwość ataków wzrosła trzykrotnie. Z drugiej strony, reakcja systemu antyrakietowego Iron Dome jest doskonała. Jak na razie, nie było ofiar w Aszdod, nawet uszkodzenia mienia. Pozostaje tylko histeria przerażonych dzieci… Ale natura robi swoje – ochrona, którą zapewniana nam Iron Dome, obok dużej częstotliwości wycia syren, uruchamia w ludziach niewielką dawkę apatii i zobojętnienia. Shmueli dodaje, iż niektórzy sąsiedzi przestali w ogóle schodzić do wzmocnionych pomieszczeń i schronów, i zamiast tego stoją przy oknie obserwując działanie Żelaznej Kopuły, strącającej nadlatujące pociski.

Shmueli wyraził nawet obawę, że mieszkańcy mogą popaść z tego powdu w jakąs formę zadowolenia.

 Zobacz również: Najnowsze wiadomości z izraelskiej telewizji. Aszdod pod ostrzałem

Losowo z menu Izrael

  • Pause
  • Previous
  • Next
1/2

Projekt Izraelczyk.pl