Pn18122017

Ostatnia aktualizacja12:08:01 PM

Font Size

SCREEN

Profile

Menu Style

Cpanel
Powrót Jesteś tutaj: Home Izrael Z kraju Wydarzenia kulturalne Nagroda Yad Vashem dla filmu „Pokłosie”

Nagroda Yad Vashem dla filmu „Pokłosie”

Pokłosie

Film „Pokłosie” w reż. Władysława Pasikowskiego o mieszkańcach polskiej wsi, którzy podczas II wojny światowej zamordowali grupę Żydów, otrzymało nagrodę Yad Vashem. „Pokłosie” to sugestywna podróż w głąb ciemnych mroków Holocaustu – napisało o filmie jury.

– Na festiwalu w Jerozolimie film „Pokłosie” w reżyserii Władysława Pasikowskiego został nagrodzony nagrodą Prezesa Yad Vashem, Avnera Shaleva – poinformował w poniedziałek producent filmu Apple Film Production.

„Pokłosie” to sugestywna podróż w głąb ciemnych mroków Holocaustu. Film, który rozliczając się z bolesnymi wydarzeniami historycznymi, jednocześnie wskazuje na ich żywą obecność w naszej teraźniejszości – napisało o filmie jury. Festiwal w Jerozolimie (jego pełna nazwa to Jerusalem Film Festival) odbył się w dniach 4-13 lipca.

Nagroda jest drugim w ostatnim czasie prestiżowym wyróżnieniem dla filmu. W czerwcu twórcy filmu odebrali Orły Jana Karskiego - podaje producent i przypomina, że po raz pierwszy w historii Orłów Karskiego to film, a nie osoba lub instytucja, został odznaczony tym prestiżowym wyróżnieniem. Laureatami Orłów Karskiego są m.in: Karol Modzelewski, Lech Wałęsa, Oriana Fallaci, Elie Wiesel, ale także „Tygodnik Powszechny” i Instytut Hoovera oraz waszyngtońskie Muzeum Holocaustu.

„Pokłosie” zostało już nagrodzone nagrodą dziennikarzy na Gdynia Film Festival, otrzymało również siedem nominacji do Orłów, nagród Polskiej Akademii Filmowej (w tym za najlepszy film). Polska Akademia Filmowa nagrodziła film dwoma Orłami: za najlepszą rolę męską dla Macieja Stuhra i za najlepszą scenografię autorstwa Allana Starskiego. Film otrzymał również nagrodę Srebrnego Grona na festiwalu w Łagowie. W kinach film obejrzało ponad 320 tys. widzów.

■ Akcja „Pokłosia”rozgrywa się w 2001 r. na polskiej wsi. Głównymi bohaterami są dwaj bracia, Józef i Franciszek Kalina. Franek po latach emigracji wraca do kraju, zaalarmowany wieścią, że młodszy brat popadł w konflikt z mieszkańcami swojej wsi.

Franciszek odkrywa, że przyczyną konfliktu jest dotycząca wioski mroczna tajemnica sprzed lat. Bracia próbują wspólnie dojść prawdy. Prowadzone przez nich śledztwo zaostrza jednak konflikt – ostatecznie przeradza się on w otwartą agresję ze strony mieszkańców. Ujawniona tajemnica odciśnie tragiczne piętno na życiu braci oraz ich sąsiadów.

 Zobacz także: „Pokłosie” polskiego antysemityzmu

Losowo z menu Izrael

  • Pause
  • Previous
  • Next
1/2

Projekt Izraelczyk.pl