Pn18122017

Ostatnia aktualizacja12:08:01 PM

Font Size

SCREEN

Profile

Menu Style

Cpanel
Powrót Jesteś tutaj: Home Izrael Z kraju Biznes, handel, gospodarka Nowa autostrada do Jerozolimy

Nowa autostrada do Jerozolimy

Droga nr 1 do Jerozolimy

Niebawem rozpocznie się modernizacja drogi łączącej Tel Awiw z Jerozolimą.

Zatwierdzono plany rozbudowy drogi nr 1 prowadzącej do stolicy — m.in. nowych mostów, tuneli i węzłów. Budowa może rozpocząć się latem tego roku. Ma trwać cztery lata i kosztować 2,5 mld NIS.

Mieszkańcy kilku gmin wyrazili kilka zastrzeżeń co do planu, z których większość w poniedziałek Sąd Najwyższy odrzucił. Plan zakłada rozbudowę drogi do trzech pasów na całym odcinku autostrady w każdym kierunku. Niektóre ostre zakręty drogi zostaną wyeliminowane, w tym osławiona krzywa Motza, a także kilka stromych wzniesień, gdzie pojazdy często ulegały awarii i powodowały olbrzymie zatory.

Projekt obejmuje również budowę tunelu pod wzgórzem Castel, a odcinek drogi w pobliżu Sha'ar Hagai poszerzy się o około sześć metrów.

Plan ma swoich przeciwników. Wśród nich są mieszkańcy Mevasseret Syjon i pobliskiej społeczności, którzy protestowali przeciwko planowanym zamknięciu wyjazdu do Jerozolimy przez Motza. Inni mówią, że podniesienie jezdni w pobliżu Sha'ar Hagai może zepsuć krajobraz.

Jednak sąd odrzucił większość wniesionych doń zarzutów i zatwierdził rozpoczęcie prac — z jednoczesną propozycją, która sugeruje połączenie Motza z Mount Herzla w Jerozolimie przez tunel. Mieszkańcy Mevasseret wyrazili zadowolenie z orzeczenia.

„Nie jesteśmy przeciwko drodze, [ale] jeśli tylko jeden wjazd pozostanie do Mevasseret, to np. karetka może nie być w stanie dotrzeć do ofiary ataku serca na czas”, powiedział lokalny przewodniczący Rady Mevasseret Zion, Aryeh Shamam.

Izraelskie Państwowe Przedsiębiorstwo Dróg uważa, że nowa droga będzie „rewolucją w związku pomiędzy dwoma miastami: Tel Avivem a Stolicą, i wybudowana zostanie przy użyciu najwyższych standardów na świecie.”

 Na fotografii: Fragment drogi nr 1 do Jerozolimy.

Losowo z menu Izrael

  • Pause
  • Previous
  • Next
1/2

Projekt Izraelczyk.pl