Śr22112017

Ostatnia aktualizacja12:08:01 PM

Font Size

SCREEN

Profile

Menu Style

Cpanel
Powrót Jesteś tutaj: Home Izrael Z kraju Wojskowość i bezpieczeństwo Po zamachu w synagodze Izrael pozwoli na noszenie broni

Po zamachu w synagodze Izrael pozwoli na noszenie broni

Karabin produkcji izraelskiej

Po ataku w jerozolimskiej synagodze minister bezpieczeństwa publicznego Izraela zapowiedział zniesienie części ograniczeń w prawie do noszenia broni. – W najbliższych godzinach wprowadzę ułatwienia w noszeniu broni – zapowiedział Yitzhak Aharonovitch. Chodzi o to by np. wojskowi mogli nosić broń także poza godzinami służby. To reakcja na zamach w jednej z jerozolimskich synagog, do którego doszło we wtorek rano. Zginęły w nim cztery osoby, a kilka kolejnych zostało rannych.

Jak podkreśla minister, chodzi jedynie o regulacje dotyczące noszenia broni. Przy sobie będą mogli ją mieć wszyscy, którzy posiadają licencję. Poza godzinami pracy broń mogliby również nosić ochroniarze w szkołach i przedszkolach, by ułatwić działania w samoobronie.

Jednocześnie minister zapowiedział „wzmocnienie kontroli na wejściach i wyjściach” w celu izolowania niektórych dzielnic Jerozolimy wschodniej.

Obecnie izraelskie prawo dotyczące posiadania broni jest podobnie rygorystyczne jak w większości państw Europy. Broń posiada ok. 2 proc. obywateli tego kraju. W zeszłym roku planowano wprowadzić dalsze ograniczenia w możliwości noszenia broni przez ochroniarzy.

* * *

W ataku dokonanym przez dwóch Palestyńczyków w synagodze w ultra ortodoksyjnej dzielnicy Har Nof w zachodniej Jerozolimie zginęły co najmniej cztery osoby. Sprawcy uzbrojeni w noże, siekiery i pistolety, wtargnęli do synagogi i zaatakowali zgromadzonych.

Zanim zastrzelili ich policjanci, zabijali zgromadzonych w synagodze wiernych. Na zamach ostro zareagowały władze Izraela, które wprost oskarżyły palestyńskie władze o podjudzanie do przemocy przeciwko Żydom.

Premier Izraela Benjamin Netanjahu zapowiedział, że jego kraj „ostro odpowie na ten mord”.

Losowo z menu Izrael

  • Pause
  • Previous
  • Next
1/2

Projekt Izraelczyk.pl