Pn18122017

Ostatnia aktualizacja12:08:01 PM

Font Size

SCREEN

Profile

Menu Style

Cpanel
Powrót Jesteś tutaj: Home Izrael Z kraju Wojskowość i bezpieczeństwo Izraelska firma Rafael zaprezentowała laser bojowy

Izraelska firma Rafael zaprezentowała laser bojowy

Iron Beam, Rafael

Izraelski państwowy koncern wojskowy „Rafael” zaprezentował 11 lutego laserowy system obronny. Tym samym zapowiadane od dłuższego czasu plany skonstruowania nowego systemu laserowego obrony przeciwrakietowej nabierają realne kształty.

Izraelski system wysokiej energii lasera (HEL), zwany Żelazną Wiązką (Iron Beam), został zaprezentowany na Singapore Air Show.

Jest to laserowy system obrony przed rakietami, pociskami moździerzowymi i atakami powietrznymi z użyciem dronów. A dokładnie wykorzystuje on półprzewodnikowe lasery do zwalczania nadlatujących pocisków w zakresie około 2 km.

Iron Beam uzupełni tym samy system doskonale funkcjonujący już Iron Dome (Żelazna Kopuła) – system przechwytywania rakiet i pocisków moździerzowych krótkiego zasięgu ustawicznie wystrzeliwanych na Izrael.

Według strony internetowej Ministerstwa Obrony, w przyszłości obrona Izraela składać się będzie z całego kompleksu systemów: Iron Beam (bardzo krótkiego zasięgu), Iron Dome (krótkiego zasięgu,) David's Sling (średniego zasięgu) i Arrow 2 i Arrow 3 (dalekiego zasięgu dla rakiet balistycznych).

„To dokładnie przypomina »Gwiezdne wojny«” – oświadczył rzecznik prasowy koncernu. – „Widzą państwo, jak szybko promienie laserowe idą w górę, jak błyskawica, i cel jest zniszczony”.

Obecna konstrukcja lasera traktowana jest jeszcze jako środowisko testowe i w przyszłości może wyglądać inaczej – równie dobrze być dopasowane do pojazdu opancerzonego lub zamontowane w innej konfiguracji.

Gdy radar zauważy nadlatujący pocisk, kamera termiczna przejmuje jego śledzenie, jednocześnie naprowadzając dwa lasery HEL. System korzysta z dwóch laserów, aby zapewnić moc niezbędną do pokonania zakłóceń atmosferycznych i miec wystarczającą moc do fizycznego zniszczenia celu. Czyni to poprzez skupienie promieni na powierzchni o wielkości monety.

Rafael nie podaje poziomów mocy, jakich używa obecnie system, poza ogólnikowym stwierdzeniem, że mamy obecnie do czynienia z „dziesiątkami kilowatów”, jednocześnie oczekuje się, że w przyszłości będą to „setki kilowatów”. Rafael sam nie produkuje laserów. Zaopatruje się w nie z kilku źródeł anonimowych dostawców.

Same zalety

Firma podkreśla, że jak do tej pory laser w testach sprawuje się wyśmienicie. Jego skuteczność ocenić można nawet na 100%. System ma tez szereg innych zalet w stosunku do bardziej tradycyjnych układów opartych na wystrzeliwanych pociskach, które są niezwykle kosztowne. Laserowy „pocisk” bowiem nie kosztuje prawie nic, i nie istnieją żadne ograniczenia dotyczące liczby wystrzałów, które można wykonać. Brak w nim magazynków, które trzeba uzupełniać. Ponadto, w przeciwieństwie do tradycyjnych systemów rakietowych, nie występuje obawa nie trafienia w cel i upadku pocisku na ziemię, co może spowodować dodatkowe szkody.

 Na fotografii: Zapowiedź oficjalnej prezentacji systemu Iron Beam na wystawie w Singapurze oraz wizualizacja bliźniaczych jednostek HEL

Iron Beam, Rafael Iron Beam, Rafael

Losowo z menu Izrael

  • Pause
  • Previous
  • Next
1/2

Projekt Izraelczyk.pl