Śr22112017

Ostatnia aktualizacja12:08:01 PM

Font Size

SCREEN

Profile

Menu Style

Cpanel
Powrót Jesteś tutaj: Home Fotografie Kolekcje autorskie i tematyczne Fotografie prasowe Antysemickie rysunki z przedwojennej prasy polskiej

Antysemickie rysunki z przedwojennej prasy polskiej

Antysemickie rysunki z prasy polskiej

Rysunki pochodzą z lat 1919-1939. Tym wówczas żyła znaczna część społeczeństwa polskiego. Nie dziwi zatem, że Hitler wybrał Polskę na miejsce do przeprowadzenia Zagłady.

Otwarty antysemityzm i nawoływanie do bojkotu żydowskich sklepów czy firm – to treść propagandowych rysunków z polskiej prasy prawicowej z lat 1919-1939. Nie ulega wątpliwości, iż w dużym stopniu wpłynęły one na na nastroje i poglądy społeczne dotyczące „kwestii żydowskiej” w Polsce przed II wojną światową i ułatwiły Hitlerowi realizację planu Zagłady.

Karykatury zaskakują różnorodnością, jednak mają wspólny mianownik: wszystkie podżegają do nienawiści. W prosty i zrozumiały dla widza sposób ukazują Żyda jako intruza i wroga, dążącego do dominacji nad Polską i Polakami. Miał być on sprawcą wszelkiego zła w kraju.

Wizerunek Żyda, który wyłania się w tych rysunkach jest przerażający i nie mieści się w ludzkim wyobrażeniu. A jednak tą niewyobrażalną nienawiścią żył naród polski przed wojną, a niejednokrotnie żyje jeszcze po dziś dzień.

■ To zaledwie kilka ilustracji z 300 rysunków zaprezentowanych w ubiegłym roku w Żydowskim Instytucie Historycznym w Warszawie.

Antysemickie rysunki z prasy polskiej Antysemickie rysunki z prasy polskiej Antysemickie rysunki z prasy polskiej Antysemickie rysunki z prasy polskiej Antysemickie rysunki z prasy polskiej Antysemickie rysunki z prasy polskiej Antysemickie rysunki z prasy polskiej Antysemickie rysunki z prasy polskiej Antysemickie rysunki z prasy polskiej

Losowo z menu Fotografie

  • Pause
  • Previous
  • Next
1/2

Projekt Izraelczyk.pl