Pn18122017

Ostatnia aktualizacja12:08:01 PM

Font Size

SCREEN

Profile

Menu Style

Cpanel

Izrael – Ziemia Obiecana

Turystka w Izraelu

Wobec Izraela trudno być obojętnym. Turystów przyciąga jego długa historia, ale największą atrakcję stanowi ogromna różnorodność mieszkańców tego państwa.

Izrael przytłacza ogromem wrażeń. Nigdzie właściwie nie można znaleźć takiego nagromadzenia bodźców duchowych, intelektualnych i zmysłowych. Spotykają się tu trzy kontynenty – Afryka, Azja i Europa, a z owego zetknięcia, widocznego i w krajobrazach, i w ludziach, powstaje irytujący czasem melanż konfliktu i harmonii.

Ale to przecież Ziemia Obiecana, do której biblijny Mojżesz zaprowadził lud Izraela. To tutaj Abraham zawarł przymierze z Bogiem, Jezus głosił kazania, a Mahomet podobno wzniósł się do nieba.

Żeby napawać się tym wszystkim, nie trzeba być osobą wierzącą. Cuda mogą być kwestią subiektywnych przekonań, ale nie sposób zakwestionować, że Izrael jest kolebką monoteizmu i krainą Biblii.

Wbrew obiegowym stereotypom w Izraelu nie dominują ani prawicowi fanatycy religijni, ani lewicowi aktywiście pokojowi. Większość mieszkańców tego kraju ma poglądy umiarkowane i bardziej niż polityką interesuje się kursami akcji na giełdzie w Tel Awiwie, meczami ulubionej drużyny piłkarskiej czy koncertami Izraelskiej Orkiestry Filharmonicznej. Jedno, co łączy wszystkich Izraelczyków, wierzących i niewierzących, pochodzenia europejskiego, afrykańskiego czy azjatyckiego, sympatyzujących z prawicą bądź lewicą, Żydów i izraelskich Arabów, to upodobanie do rozmów z cudzoziemcami.

 Na fotografii (u góry): Turystka z Polski w Izraelu. Zdjęcie: Piotr Nowik

Jerozolima

Losowo z menu Fotografie

  • Pause
  • Previous
  • Next
1/2

Projekt Izraelczyk.pl