Śr22112017

Ostatnia aktualizacja12:08:01 PM

Font Size

SCREEN

Profile

Menu Style

Cpanel
Powrót Jesteś tutaj: Home Fotografie Kolekcje autorskie i tematyczne Inne Nasielscy Żydzi w kolorze

Nasielscy Żydzi w kolorze

Kadr z filmu: Nasielscy Żydzi w kolorze

Dzięki kolorowym obrazom z przedwojennego Nasielska odżyły wspomnienia sprzed lat. Potomkowie bohaterów filmu, nakręconego przez żydowskiego emigranta, mogli się spotkać i poznać swoje niezwykłe historie.

W sierpniu 1938 r. do Nasielska z USA przyjechał David Kurtz, Żyd, który urodził się w tym mieście. Nakręcił niespełna 3-minutowy film – jeden z niewielu kolorowych, jakie powstały w Polsce przed II wojną światową. Widać na nim codzienne życie mieszkających w Nasielsku Żydów. Kadr z filmu: Nasielscy Żydzi w kolorze

Film w 2009 roku w rodzinnych archiwach odnalazł wnuk Davida, Glen. Znaleziony materiał oddał do renowacji, a film po odzyskaniu dawnego blasku został udostępniony w internecie.

Dwa lata temu obejrzała go Marcy Rosen, której dziadek również pochodził z Nasielska. Rosen rozpoznała go na filmie, gdy jako kilkuletni chłopiec stojąc w tłumie innych dzieci wpatruje się w obiektyw kamery.

Kadr z filmu: Nasielscy Żydzi w kolorze

– Rozmawiałam z moim tatą przez telefon. W tym samym czasie kliknęliśmy ten sam link, zaczęliśmy to oglądać i to było fascynujące, to było jak kapsuła czasu – wspomina.

90-letni dziś Maurice Chandler, wtedy noszący nazwisko Moszek Tuchendler jako jeden z nielicznych nasielskich Żydów przeżył wojnę, następnie wyemigrował do Stanów Zjednoczonych, gdzie zaczął nowe życie. Uciekając z getta znalazł schronienie w domu Polki, Heleny Jagodzińskiej.

Kadr z filmu: Nasielscy Żydzi w kolorze

I to właśnie dzięki filmowi Kurtza, jej prawnuczce Martynie Dudkiewicz udało się go odnaleźć.

Szczęśliwe zbiegi okoliczności

Glenn Kurtz, który w ostatnich dniach przyjechał z USA do Polski, zorganizował w Nasielsku spotkanie członków rodzin osób widocznych na filmie. Dzięki temu Martyna Dudkiewicz i jedna z wnuczek Maurica Chandlera mogły się poznać.

Kadr z filmu: Nasielscy Żydzi w kolorze

Film z Nasielska sprzed 76 lat połączył rodziny, a wnuk jego autora próbuje zawrzeć wszystkie te szczęśliwe zbiegi okoliczności w jednej książce.

Losowo z menu Fotografie

  • Pause
  • Previous
  • Next
1/2

Projekt Izraelczyk.pl