Stolica Negewu

Stolica Negewu

549
0
PODZIEL SIĘ

Monika Nowik

Przy głównych ulicach Beer Szewy parkują ciężarówki, po centrum rozbijają się odkryte jeepy, w kawiarniach na chodnikach popijają piwo ogorzali mężczyźni w mocno schodzonych butach i włosami poprószonymi kurzem, a młodzi żołnierze sączą colę i czekają na podwiezienie. Tutaj raczej nie widuje się garniturów i krawatów.

Prawdziwym centrum Beer Szewy pozostaje Stare Miasto. Niecodzienna, regularna siatka prostopadłych ulic jest dziełem niemieckiego inżyniera, który przed I wojną światową slużył w tureckim wojsku. Pozostała część miasta to pamiątka po okresie wielkiej improwizacji w pierwszych latach rozwoju Izraela, kiedy napływ imigrantów nagle podwoił liczbę Izraelczyków i na staranne planowanie nie było czasu.

Dziś dwustutysięczna Beer Szewa jest czwartym co do wielkości miastem Izraela, kwitnącym ośrodkiem przemysłowym z własnym uniwersytetem, szpitalami, uczelnią medyczną, konserwatorium, szkołą baletową, orkiestrą i centrum sztuki. Jeśli nawet panuje tu bałagan, to jest to bałagan twórczy. Dla Negewu jest Beer Szewa czymś w rodzaju stolicy. Tutaj koncentrują się wszelkie usługi, tutaj mają siedziby firmy wydobywające na pustyni sole potasu, fosforany, magnez i wapienie, tutaj również powstają nowe fabryki, które produkują niemal wszystko, od ceramiki po pestycydy. Miasta nie ominął też boom w dziedzinie zaawansowanych technologii, nad którymi pracuje się w nowoczesnym kompleksie naukowo-badawczym Omer, 10 km na północ, niedalego zamożnej dzielnicy o tej samej nazwie.

Mieszkańcy Beer Szewy pochodzą z przeszło 70 krajów; do imigrantów z Rumunii i Maroka dołączyli stopniowo przybysze m.in. z Argentyny i dawnego Związku Radzieckiego.

Atrakcje Beer Szewy

W każdy czwartek rano, na południowych obrzeżach miasta odbywa się słynny targ beduiński, dla którego zbudowano nawet specjalne zaplecze. Beduini wciąż handlują wielbłądami, owcami i kozami, ale w ostatnich czasach targ przyciąga przede wszystkim turystów, którzy mogą tu kupić wszelkiego rodzaju wyroby rękodzieła artystycznego.

Nazwa miasta znaczy „studnia przysięgi” i nawiązuje do porozumienia zawartego przez Abrahama z miejscowym władcą Abimelekiem, który zobowiązał się zapewnić patriarsze swobodny dostęp do tutejszej studni, by mógł z niej poić swoje stada.

Tutejszy Uniwersytet Negewu im Ben Guriona, założony w 1969 roku, jest jedną z największych uczelni w Izraelu. Ma 17 tys. studentów, kształcących się m.in. na wydziałach nauk humanistycznych, ścisłych, politechnicznym i medycznym. W dużej mierze to własnie uniwersytet przeistoczył miasto z pustynnej prowincjonalnej dziury w nowoczesną metropolię. Uczelnia prowadzi także na szeroką skalę badania w zakresie gospodarki źródłami wody i poszukiwań złóż magnezu oraz studia nad przyrodą strefy suchej.

Około 2 km na północny wschód, niedaleko Omer przy, szosie  nr 60, wznosi się monumentalny pomnik żołnierzy Palmachu, którzy zdobyli Beer Szewę w wojnie o niepodległość. Pomnik składa się z otwartych dla zwiedzających okopów, bunkrów, stanowisk strzeleckich i wieży, niezwykle sugestywnie oddających klaustrofobiczną atmosferę oblężenia. Kręta betonowa budowla godnie upamiętnia zażartą bitwę o Negew, którą w 1948 roku stoczyła armia egipska ze znacznie mniej licznymi siłami izraelskimi broniącymi kibuców na pustyni.

Na połudne od pomnika funkcjonuje lecznica dla zwierząt, przylegająca do Wydziału Nauk  Przyrodniczych Uniwersytetu im Ben Guriona. Leczy się tu m.in. wielbłądy.

Adres:

Uniwersytet Negewu im. ben Guriona
www.bgu.ac.il

Źródło: Stolica Negewu