Królestwo Salomona

Królestwo Salomona

561
0
PODZIEL SIĘ

Monika Nowik

W Izraelu pomniki przyrody śmiało konkurują z zabytkami Jerozolimy. Pustynia Negew zachwyca przestrzenią i formami skalnymi, Zatoka Akaba bogactwem rafy koralowej…

Przewodnicy żartują, że Dolina Timna to pierwszy uprzemysłowiony obszar globu. Rzeczywiście, już ok. 1500 roku p.n.e. wydobywano w tym miejscu miedź. Pozostały po tych pracach łuki z piaskowca, wydrążone w skale jaskinie oraz pozostałości świątyń, w których modlili się robotnicy z kopalń.

Mimo tych bezcennych zabytków, największe wrażenie w tym pustynnym parku, położonym 30 kilometrów od Eilatu, wywołują cuda przyrody. Podróż przez ten księżycowy krajobraz zaczyna się przy Kolumnach Salomona, czyli skalnego grzebienia utworzonego wskutek naturalnej erozji na 50-metrowej ścianie. W pobliżu są także dwa łuki skalne o kilkumetrowej średnicy prześwitu. Do obu można podejść po klamrach i stalowych drabinkach. Obok wystaje z piasku osoliwa forma skalna – ogromny kamienny grzyb o ceglastym kolorze. Kontynuując trekking, można przejść kilka kilometrów do wąskiego kanionu, którego ściany mienią się na różowo. To prawdziwe arcydzieło erozji i wiatru. Wąwóz ma 120 metrów długości. Jego głębokość w wielu miejscach przekracza 10 metrów. Wycieczki najczęściej kończą się nad brzegiem sztucznego jeziora – współczesnego przykładu ustawicznych wysiłków czynionych od czasów starożytnych, by ujarzmić pustynię. Jak mawiał pierwszy, pochodzący z Polski, premier Izraela, Ben Gurion, Negew to obszar, w którym zdolności inżynieryjne i wytrwałość narodu izraelskiego zostaną poddane największej próbie.

Źródło: Królestwo Salomona