Hamat Gader

Hamat Gader

616
0
PODZIEL SIĘ

Rzymskie łaźnie na nowo

Monika Nowik

Na południowym krańcu Jeziora Galilejskiego, przy samej granicy, leży dolina Yarmuk, znana w starożytnych czasach jako region Decapolis. W tym szczególnym miejscu 2000 lat historii spotyka się z najbardziej nowoczesną i luksusową infrastrukturą wypoczynkową. Ośrodek Hamat Gader jest miejscem niezwykłym – to zarazem stanowisko archeologiczne, naturalne źródło gorących wód termalnych, eleganckie spa, a także zoo i park rozrywek dla dzieci. Wszystko mieści się na 16 hektarach zielonego terenu, przez który płynie rzeczka Yarmuk.

W tym miejscu, w czasach starożytnych, stał drugi największy kompleks łaźni termalnych w całym Imperium Rzymskim. Obecnie prowadzone są wykopaliska archeologiczne, które powoli wyłaniają ruiny i mozaiki starożytnych łaźni. Zdrowotne właściwości obecnych tu źródeł termalnych przyciągały wielkie postacie tamtych czasów, m.in. greckich filozofów i nauczycieli takich jak: Meleager i Philodemus. Woda w gorących źródłach utrzymuje stałą temperaturę 42 stopni Celsjusza i zawiera wysokie stężenie siarki oraz innych minerałów. Z powodu niezwykłej wydajności źródeł woda w basenach termalnych Hamat Gader jest całkowicie odnawiana co cztery godziny. W ośrodku są także bicze wodne i jacuzzi, które pozwalają odprężyć zmęczone mięśnie, a w 17 gabinetach zabiegowych można poddać się kuracjom upiększającym i masażom.

Goście ośrodka mieszkają w osobnych, gustownie urządzonych bungalowach. Każdy bungalow posiada własne jacuzzi nawadniane wodą termalną i przedsionek, gdzie można wypoczywać, nie przeszkadzając innej osobie, która np. woli w tym czasie leżeć w ogromnym sypialnym łożu i oglądać telewizję satelitarną. Jeżeli tak luksusowy wypoczynek nam się znudzi, możemy poćwiczyć na doskonale wyposażonej siłowni, która mieści się na terenie ośrodka.

Nietuzinkowy charakter tego miejsca polega również na tym, że jest to idealny cel wakacji dla rodzin z dziećmi. Na terenie ośrodka są brodziki i prawdziwe zoo. Można w nim zobaczyć małpy, strusie, różnego rodzaju egzotyczne ptaki, a także… krokodyle. Na terenie zoo jest ich 200. Hamat Gader to jedna z największych farm krokodyli na Bliskim Wschodzie.

Na miejscu działają trzy restauracje: Siam, gdzie podawana jest kuchnia azjatycka, Blue-Bar serwujący dania wegetariańskie orazHaMachvat o śródziemnomorskim rodowodzie (w menu świeże ryby, sałatki i typowo izraelska kuchnia).

Jednym słowem, każdy dzień wypełnić można fantastycznymi wrażeniami. A jeśli ktoś miałby ochotę zwiedzać okolice, wszystkie zabytki otaczające rzekę Jordan oraz Jezioro Galilejskie są na wyciągnięcie ręki.

Menadżer parku i spa Hamat Gader, Ariel Hirt, doskonale mówi po polsku i chętnie udzieli wszelkich potrzebnych informacji osobom pragnącym odwiedzić ośrodek.

Adres:

Hamat Gader Spa Village, Hamat Gader, Galilea
tel. +972/ 46 659964
www.spavillage.co.il

Z zapytaniem po polsku można zwrócić się bezpośrednio pod adres mailowy menadżera: manager@hamat-gader.com

Źródło: Rzymskie łaźnie na nowo