Rów Jordanu i Beit Sze′an

Rów Jordanu i Beit Sze′an

505
0
PODZIEL SIĘ

Monika Nowik

Dolina rzeki Jordan, obok samego Morza Martwego, to najniżej położona część Izraela; jest ona fragmentem potężnego systemu rowów tektonicznych, o łącznej długości ok. 6500 km, które ciągną się od Syrii aż po południową Afrykę.

Dzięki Jordanowi oraz jego dopływowi, rzece Yarmuk, a także sieci podziemnych źródeł, tereny te są dobrze nawodnione, przez co bardzo zielone i urodzajne. Uprawia się tu m.in. banany i daktyle, a tutejsze kibuce należą do najlepiej prosperujących w całym Izraelu.

Po drodze warto zatrzymać się w starożytnym Beit Sze′an, nazywanego izraelskimi Pompejami. Było to ważne miasto już w czasach faraonów, a później stanowiło jedno z dziesięciu najbardziej liczących się ośrodków grecko-rzymskiej cywilizacji na Bliskim Wschodzie (Decapolis). Do najciekawszych pozostałości należy rzymski amfiteatr, brukowana kolumnada, ruiny świątyni, która zawaliła się podczas trzęsienia ziemi w VIII wieku, czy bizantyjskie mozaiki.

Kilka kilometrów na północ od Beit Sze′an wznoszą się imponujące ruiny XII-wiecznej fortecy Belvoir. Zbudowali ją krzyżowcy na najwyższym wzgórzu w okolicy, z którego widać piękne widoki na dolinę poniżej oraz na pobliską Jordanię.

Źródło: Rów Jordanu