Atrakcje

Atrakcje

508
0
PODZIEL SIĘ

Monika Nowik

Ruch turystyczny w Izraelu trwa przez cały rok i wyjątkowo jest duży. Większość miast jest więc dobrze przygotowana na przyjęcie gości i oferuje liczne ułatwienia. Niemal w każdym większym mieście znajduje się biuro informacji turystycznej, otwarte przez większość dni w tygodniu. Można tam nie tylko otrzymać bezpłatne broszury i mapy, lecz także uzyskać informacje o wolnych miejscach w hotelach i komunikacji publicznej. W mniejszych miastach i na stanowiskach archeologicznych biura turystyczne obejmują swoją działalnością również najbliższe tereny.

Atrakcje zamieszczone poniżej, to tak na prawdę kropla w morzu ofert, jakie czekają na turystę; odnoszą się zaledwie do fragmentu powierzchni Izraela. Zwiedzanie większości obiektów historycznych i stanowisk archeologicznych jest płatne. W Izraelu niemal w  każdym hotelu i muzeum znajdują się udogodnienia dla inwalidów.

Tel Awiw

Tel Awiw – centrum handlu i współczesnej kultury – ukazuje pewne siebie oblicze nowoczesnego żydowskiego państwa. Jest to także prawdziwy kurort śródziemnomorski, z długą piaszczystą plażą, licznymi kawiarniami, barami i sklepami. Dalej od brzegu, przy wielkich alejach wysadzanych palmami stoją eleganckie domy w stylu art deco i bardzo nowoczesne. Wszystko zostało tu zbudowane po 1909 r.

√ Wieżowiec Szalom – Wznoszący się w najstarszej części nowego miasta 140-metrowy budynek z lat 60-tych XX w. był niegdyś najwyższą budowlą w Izraelu. Na trzeciej kondygnacji znajduje się Muzeum Figur Woskowych. Warto także wjechać na platformę widokową na 34 piętrze, skąd w jasny dzień rozciąga się piękny widok.

√ Muzeum Sztuki Tel Awiwu – Znajdujące się tu obrazy tworzą najlepszą izraelską kolekcję dzieł z XIX i XX w. Prezentowane są tu obrazy Renoira, Moneta, van Gogha, Dalego, Picassa, Chagalla, Muncha i Pollocka. Oprócz nich zgromadzono tu dzieła od XVII-wiecznych Flamandów do współczesnych artystów izraelskich. Bilet do muzeum jest też ważny do Pawilonu Heleny Rubinstein, gdzie odbywają się wystawy sztuki współczesnej.

√ Muzeum Ziemi Izraela zbudowane wokół stanowiska archeologicznego Tel Qasile, gdzie odsłonięto warstwy osiedli, począwszy od 2000 r. p.n.e., składa się z 11 tematycznych pawilonów. Zgromadzono tu największy w tym regionie zbiór archeologicznych i historycznych zabytków.

√ Muzeum Diaspory – Warto poświęcić parę godzin na obejrzenie tego bardzo nowocześnie urządzonego muzeum. Nie ma tu zabytków, są dioramy, modele, wideo i pokazy o charakterze interdyscyplinarnym ilustrujące różne przejawy życia Żydów, teraz  i w przeszłości, tu i na całym świecie oraz wpływ sztuki żydowskiej na kulturę innych narodów. Jest tu także ciekawa kolekcja pięknych, utrzymanych w skali, modeli synagog z różnych krajów.

Cezarea

Cezarea – jedno z głównych stanowisk archeologicznych w Izraelu. Większość zabytków leży w Parku Narodowym Cezarei. Można tu zobaczyć między innymi wielki rzymski teatr, ruiny pałacu Heroda, ruiny największego hipodromu w cesarstwie rzymskim i cytadelę krzyżowców otoczoną murami z XIII w. Na północ od miasta znajduje się niezwykły 17-kilometrowy akwedukt rzymski z czasów Heroda. Dalej na południe jest Muzeum Cezarei z interesującą kolekcją znalezisk z tutejszych wykopalisk.

Hajfa i góra Karmel

Hajfa leży nad Morzem Śródziemnym u stóp góry Karmel. Trzecie co do wielkości miasto Izraela jest obecnie ważnym ośrodkiem przemysłowym.

√ Muzeum Narodowe Nauki i Techniki z wieloma interesującymi interaktywnymi obiektami prezentuje najnowocześniejsze zdobycze nauki izraelskiej.

√ Świątynia Bahajów – imponująca, nakryta pozłacaną kopułą, najbardziej charakterystyczna budowla Hajfy. Otoczona jest wspaniałym, pięknie utrzymanym ogrodem.

√ Bat Galim – popularne nabrzeże położone na północny zachód od Centralnego Karmelu. Położone blisko centrum plaże i tętniąca życiem nadmorska promenada stały się miejscem ulubionym przez artystów. Ci, którzy wolą rozleglejsze plaże, powinni się udać na plażę Karmel, znajdującą się 6 km na południe, z dala od gwaru miasta.

Akko

Obok Jerozolimy najlepiej zachowane i równie czarujące Stare Miasto w Ziemi Świętej ma Akko. Początki miasta przypadają na czasy kananejskie, lecz jego dzisiejszy kształt sięga czasów arabskich i ich wrogów – krzyżowców.

√ Meczet Al-Dżazzara zbudowany w XVII w. jest dominującym akcentem w panoramie miasta. Przy budowie dziedzińca wykorzystano kolumny rzymskie z ruin Cezarei. Pod ziemią znajdują się ruiny kościoła z czasów krzyżowców.

√ Podziemne Miasto krzyżowców – część dawnego miasta, która po odkopaniu ujawniła domy i ulice z XII i XIII w.

√ Cytadela została zbudowana w XVIII w. przez Turków. W okresie mandatu brytyjskiego przetrzymywano tu żydowskich aktywistów i więźnów politycznych. Niektórych stracono w sali gilotyny. Zdarzenia te upamiętnione są w Muzeum  Bojowników Podziemia.

√ Muzeum Miejskie – Nie jest to właściwie muzeum, lecz łaźnia turecka zbudowana w 1780 r. Była ona czynna aż do lat 40-tych XX w. i jest w znakomitym stanie.

Morze Martwe i Pustynia Negew

√ Monaster św. Jerzego – wydrążony częściowo w litej skale głębokiego i wąskiego wąwozu, założony w 480 r., otoczony jest jaskiniami.

√ Nabi Musa – meczet na pustyni czczony przez muzułmanów jako miejsce pochówku Mojżesza, choć brak na to przekonujących dowodów.

√ Qumran znane jest przede wszystkim jako miejsce znalezienia zwojów znad Morza Martwego. Turyści przed zwiedzeniem terenów wykopalisk u stóp skał oglądają krótkometrażowy film o esseńczykach, którzy wykonali zwoje oraz małą wystawę poświęconą tej społeczności. Ze stanowiska archeologicznego widać groty, w których znaleziono zwoje. Można się wspiąć do tych grot i podziwiać roztaczające się stąd piękne widoki.

√ Monaster Mar Saba, usytuowany na Pustyni Judzkiej, jest jednym z 12 miejsc odosobnienia zbudowanych na tym terenie od V w. przez pustelników pragnących prowadzić surowe życie i modlić się w samotności. Chociaż teraz żyje tu tylko garstka mnichów, jest to do dziś czynny monaster. Obecny zespół budowli nakrytych jasnoniebieskimi kopułami pochodzi głównie z 1834 r., kiedy to został odbudowany po trzęsieniu ziemi. W kościele głównym pod ozdobnym baldachimem umieszczono relikwie św. Saby. Do klasztoru nie wolno wchodzić kobietom.

√ Herodion – Na południe od Betlejem w pustynnym krajobrazie dominuje  Herodionu, nazwane tak od imienia Heroda Wielkiego. Zbudował on tę konstrukcję na planie koła w latach 24-15 p.n.e. jako ufortyfikowany pałac służący rozrywkom. Około V w. chrześcijanie zajęli budowlę na klasztor, dodali cele i kaplicę, gdzie dziś jeszcze można zobaczyć wyrzeźbione wówczas symbole religijne.

√ Grób Racheli – Na drodze do Jerozolimy znajduje się grób Racheli, żony Jakuba i matki dwóch z jego 12 synów. Miejsce to, święte dla Żydów i muzułmanów, zbudowali ok. 1620 r. Turcy. Wewnątrz grób jest przykryty aksamitem. Odwiedzają go kobiety żydowskie, by modlić się o dzieci.

√ Hebron, położony wśród łagodnych wzgórz, 40 km na południe od Jerozolimy, jest jednym z najgęściej zaludnionych miast Zachodniego Brzegu, jednak jego sytuacja jest niepewna z racji napięć politycznych. Jest świętym miastem dla Żydów, chrześcijan i muzułmanów. To tu Abraham pochował swoją żonę Sarę.

√ Beer Szeba – stolica Negewu. Znajduje się tu kilka ładnych budowli z czasów osmańskich, jak meczet i pałac gubernatora. Najciekawszy jest jednak beduiński targ na obrzeżach miasta, odbywający się co czwartek i przyciągający setki koczowników.

√ Tel Beer Szeba – miasto założone w pod koniec IX w. p.n.e. i ufortyfikowane w czasach Salomona. Pośród ruin znajduje się brama miejska z X w. p.n.e. i rzymski fort. Jest tu także muzeum ukazujące życie beduinów.

√ Ein Gedi – bujna oaza w jałowym krajobrazie – rozciąga się na przestrzeni 4 km nad brzegiem Morza Martwego. Pozostająca pod ochronąParku Narodowego Ein Gedi jest rajem dla dzikich zwierząt pustyni. Najkrótsza zorganizowana wędrówka trwa ok. godziny i prowadzi dowodospadów Szulamitów. Blisko wejścia do parku znajdują się ruiny synagogi z V. w. p.n.e. Ein Gedi jest także popularnym kąpieliskiem nad Morzem Martwym z plażą oddaloną 1 km na południe od Parku Narodowego. Znacznie bardziej luksusowe jest uzdrowisko Ein Gedi, 3 km na południe, które ma prywatny dostęp do Morza Martwego i gdzie można zażyć gorących kąpieli siarkowych.

√ Masada – odizolowana twierdza na szczycie wzgórza, 440 m ponad brzegami Morza Martwego, została ufortyfikowana w I lub II w. p.n.e., następnie powiększona i wzmocniona przez Heroda Wielkiego, który dodał też dwa luksusowe zespoły pałacowe. Kiedy Rzymianie stłumili powstanie w Jerozolimie, Masada była ostatnim miejscem oporu Żydów.

√ Ein Awdat – W cieniu stromego wąwozu Ein Awdat o białych ścianach schodzących 200 m w dół kryją się dwa lodowato zimne jeziorka. Archeolodzy odkryli w okolicy ślady ludzkiej obecności sprzed 35 000 lat.

√ Awdat – Ulokowane na płaskim szczycie starożytne miasto zostało zbudowane w II w. p.n.e. Większość z tego, co do dziś się zachowało, pochodzi z IV i V w. Są to m.in. ruiny domów, łaźni i dwóch kościołów. W Centrum Turystycznym jest interesująca wystawa znalezisk archeologicznych z tego regionu.

√ Maktesz Ramon to najbardziej widowiskowe w Izraelu zjawisko naturalne – krater długości 40 km, szerokości 9 km i głębokości 300 m. Na krawędzi krateru jest miasto Micpe Ramon, główna baza wypadowa do zwiedzania tej części pustyni. Miejskie Centrum Turystyczne eksponuje zabytki geologiczne z wielkiego krateru, a także ciekawe przykłady tamtejszej flory i fauny. W mieście organizowane są wycieczki do krateru na wielbłądach lub jeepem.

√ Rezerwat biblijnej fauny Chai Bar – Założono ten rezerwat z zamiarem pomieszczenia w nim zwierząt wymienionych w Biblii, które wyginęły na pustyni Negew. Po parku w typie safari o powierzchni 40 km2 większość zwierząt chodzi swobodnie, tylko drapieżniki zamknięte są w obszernych obejściach. Zwiedzać rezerwat można tylko jeepem w towarzystwie przewodnika.

√ Park Narodowy Timna – Egipcjanie wydobywali tu miedź ok. 1500 r. p.n.e. Pozostały po nich świątynie poświęcone bogini Hathor. Teren ten, którego atrakcją są także skały o dziwnych formach ukształtowanych przez erozję, jest obecnie Parkiem Narodowym. Podziemne przejście prowadzi do dawnych kopalń, gdzie można zobaczyć egipskie rysunki naskalne.

Źródło: Atrakcje