Eilat – najbardziej zmysłowe miasto nad Morzem Czerwonym

Eilat – najbardziej zmysłowe miasto nad Morzem Czerwonym

1151
0
PODZIEL SIĘ
Eilat, Izrael

Eilat to jeden wielki plac zabaw, raj dla miłośników podglądania ptaków, a także dogodna baza, z której można się wybrać do niesamowitego nabatejskiego miasta Petra w Jordanii i na egipski Synaj.

To wysunięte najdalej na południe miasto w Izraelu, jest niemiłosiernie gorące i suche. Ma przy tym bardzo dużo do zaoferowania: tropikalne morze z olśniewającymi rafami koralowymi, gwarantowaną słoneczną pogodę o każdej porze roku (średnia temperatura w styczniu to 21 stopni Celsjusza), a także niezwykłą florę i faunę, w miejscu leżącym na styku Afryki, Europy i Azji. Nic więc dziwnego, że to jedna z najpopularniejszych miejscowości wypoczynkowych Izraela. Szukający relaksu i dobrej zabawy ciągną tu instynktownie, podobnie jak miliardy ptaków, które przelatują tędy dwa razy do roku na trasie między Afryką i Europą.

Park Timna, Izrael

Eilat to jedyne miasto na izraelskim skrawku wybrzeża Morza Czerwonego. Jest zarazem mekką przyciągającą miłośników nurkowania, windsurfingu, nart wodnych, morskich kąpieli, żeglarstwa, budowania zamków z piasku i opalania się.

Głównym zajęciem mieszkańców jest dbanie, by turyści sami nie musieli się niczym trudzić. Zmysłowe miasto potrafi zadowolić każdego, kto lubi wspaniałe naturalne piękno, leniwe popołudnia, pikantne jedzenie i zimne piwo. Aby uatrakcyjnić ceny pobytu, izraelski rząd utworzył tu strefę, w której nie obowiązuje podatek VAT.

Obecnie działa tu ponad 40 hoteli, z czego wiele należy do dużych międzynarodowych sieci. Większość turystów to Izraelczycy, którzy pokonując kilkugodzinną drogę przez pustynię, przyjeżdżają z Jerozolimy czy z Tel Awiwu na wakacje. Obcokrajowcy chętniej zaglądają do Ejlatu zimą, korzystając z bezpośrednich lotów czarterowych z Europy. Kilka razy dziennie lądują także samoloty izraelskich krajowych linii lotniczych Arkia, obsługujące trasy do innych miast w Izraelu i na Synaju.

Atrakcje

Góry Eilat, Izrael

Mieszkańcy Ejlatu powiadają, że gdyby mogli eksportować kamienie, wszyscy byliby milionerami. Aby rozwinąć tu przemysł turystyczny, trzeba było przekonać cudzoziemców, że owe kamienie warto zobaczyć. Geolodzy wciąż prowadzą badania w pobliskich górach, zbudowanych z granitu, gnejsu, kwarcu, porfiru i diabazu. W kilku miejscach znaleźli atrakcyjny niebieskawo-zielony malachit, zwany potocznie kamieniem z Ejlatu. Jest on odmianą rudy miedzi, którą można łatwo obrabiać i nadawać jej piękny połysk. Od tysięcy lat materiał ten jest wykorzystywany do produkcji biżuterii, dostępnej i dziś w wielu miejscowych sklepach turystycznych. Na tych, którzy wolą oglądać kamienie w naturze, czekają bajecznie kolorowe góry Eilat. Czasem wyglądają one, jakby wypływająca z wulkanów magma, z której się narodziły, ostygła w mgnieniu oka. Wskutek erozji powstały przedziwne formy skalne i niewiarygodnie piękne krajobrazy. W niektórych miejscach można się przejść wąskimi kanionami, których pionowe ściany wznoszą się setki metrów do góry w odległości dosłownie metra czy dwóch od siebie.

Silny pustynny wiatr wyrzeźbił w górach monumentalne filary, zwłaszcza w rejonach, gdzie dominują piaskowce. Najbardziej znane są Kolumny Amrama (nazwane od imienia ojca Mojżesza), ok. 9 km na północ od Eilatu i 3 km na zachód od głównej drogi. W całej tej okolicy jest mnóstwo malowniczych wąwozów i pięknych naturalnych kolumn. Przy nadmorskiej drodze na Synaj, ok. 4 km na południe od Eilatu, znajduje się wejście do Kanionu Salomona, popularnego miejsca pieszych wycieczek. Choć zapylony kamieniołom u wylotu kanionu niezbyt zachęca do zapuszczania się w głąb, to zaraz dalej zaczyna się oznakowany szlak przez przepiękny Rezerwat Przyrody Harei Eilat.

Eilat, Izrael

W Eilacie można plażować przez cały rok. Nawet latem, kiedy upały nierzadko przekraczają 40 stopni Celsjusza, wody Morza Czerwonego zapewniają przyjemny chłód. W zimie kąpią się tu jednak głównie Europejczycy i Amerykanie, podczas gdy Izraelczycy wolą im się przypatrywać z brzegu, opatuleni w kurtki dla ochrony przed zimnymi podmuchami wiatru i temperaturą w okolicach 15 stopni Celsjusza. W Eilacie jest kilka wyraźnie odrębnych atrakcyjnych plaż, piaszczystych bądź żwirowych, ciągnących się na odcinku 11 km. Najbliżej centrum miasta znajduje się Plaża Północna (North Beach), usytuowana na zachód od przystani jachtów i laguny. Kąpielisko jest strzeżone, pływa się tu bardzo przyjemnie, a w pobliżu stoją dziesiątki hoteli. Na wschodnim końcu plaży można też wynająć niedrogi domek albo przenocować na kempingu, jeśli ktoś musi się liczyć z każdym szeklem.Eilat, Izrael

Dalej na południe leży Rafa Delfinów (Dolphin Reef), a także prywatna plaża, na której można się kąpać z tymi ssakami. Jeśli się ma odpowiedni certyfikat, to można również wypożyczyć sprzęt i nurkować z nimi w towarzystwie doświadczonych przewodników. Kawałek dalej na południe, za portem marynarki wojennej, powstał Rezerwat Przyrody Plaży Koralowej (Coral Beach Nature Reserve). Znajduje się tu piękna piaszczysta plaża, a obok niej fenomenalna wręcz rafa koralowa. W administracji rezerwatu można wypożyczyć maski, fajki i płetwy i popłynąć którąś z trzech oznakowanych tras prowadzących w różne części rafy. Umieszczono w niej tabliczki z opisem poszczególnych odmian koralowców i podwodnych roślin, a także niektórych ryb. Na terenie rezerwatu znajdują się też szatnie, prysznice, bary z przekąskami, stragany z pamiątkami i inne typowo turystyczne obiekty. Trzeba jednak pamiętać, że obowiązuje tu ścisła ochrona przyrody. Pływając i nurkując, nie wolno dotykać koralowców, a odłamanie choćby drobnego kawałka „na pamiątkę” jest uważane za poważne wykroczenie, za które grozi rozprawa w miejscowym sądzie.

Kto nie lubi się moczyć w wodzie, może zamiast tego zdecydować się na rejs po morzu. W wielkiej przystani przy Plaży Północnej cumuje mnóstwo łodzi i jachtów do wynajęcia, od drogich szkunerów po tańsze żaglówki. Na chętnych czeka także kilka specjalnych łodzi z przeszklonym dnem do oglądania rafy oraz kilka szybkich motorówek dla amatorów nart wodnych. W Eilacie działa również kilka szkół nurkowania, takich jak Lucky Divers, Red Sea Divers czy Eilat Aqua Sport, które prowadzą kursy i wypożyczają sprzęt.

Źródło: Eilat – najbardziej zmysłowe miasto nad Morzem Czerwonym