Świat rafy koralowej

Świat rafy koralowej

545
0
PODZIEL SIĘ

Monika Nowik

Eilat to jedyne miasto izraelskie nad Morzem Czerwonym. 12-kilometrowy skrawek ziemi wystarczył Żydom, ażeby stworzyć piękną nadmorską miejscowość wypoczynkową. Izraelczycy dostali go po podziale Palestyny na mocy rezolucji ONZ w 1948 roku. Dziś Eilat to jedna z największych atrakcji turystycznych Izraela. Wspaniałe rafy koralowe i fauna morska przyciągają na to urocze wybrzeże amatorów nurkowania z całego kraju.

Podwodna wycieczka w głąb przejrzystych wód może być fascynującym przeżyciem nie tylko dla płetwonurków. Żółta Łódź Podwodna ze szklanym dnem jest interesującą alternatywą dla tych, których przeraża spotkanie oko w oko z morskim żółwiem czy delfinem. Codziennie z podwodnego obserwatorium świata koralowców wypływa łódź, która zanurza się na głębokość 60 m i opływa dookoła rafy, starając się nie przepłoszyć jej podwodnych mieszkańców. W labiryncie koralowców żyją wargacze garbogłowe, parmy plamkowane, manty, mureny i wiele innych ryb, które na co dzień możemy oglądać jedynie w akwariach ogrodów zoologicznych. Czarne gąbki, żółwie morskie i rekiny żarłacze to także często spotykani przez turystów mieszkańcy Morza Czerwonego.

Jedną z największych atrakcji jest Rafa Delfinów. Nurkując z akwalungiem, można podpłynąć do mieszkającej tutaj grupy tych niezwykłych stworzeń. Obserwowanie ich w naturalnym środowisku to wielka frajda i pouczające doświadczenie. Poza delfinami spotkać tu można także lwy morskie.

Choć Eilat znany jest głównie z bogactwa stworzeń morskich, ma również doskonałe warunki do obserwacji ptactwa. Nie bez powodu to tutaj właśnie mieści się Międzynarodowe Centrum Ornitologiczne. Na północ od Eilatu znajdują się słone bagna, w których żerują ptaki lecące do Eurazji wiosną i wracające do Afryki jesienią. Dlatego w marcu i w kwietniu oraz w październiku i listopadzie na niebie w okolicach Eilatu można oglądać dziesiątki kluczy przelatujących żurawi, czapli, bocianów czy flamingów. Wysoko nad głowami mieszkańców szybują też orły, myszołowy i sokoły. Wszystkie te ptaki można podpatrywać podczas specjalnych wypraw, organizowanych z Eilatu.

Kamień z Eilatu

W Eilacie znajdują się kopalnie kamieni szlachetnych. Można je zwiedzać pod opieką przewodnika-edukatora, dzięki któremu poznamy cały proces wydobycia i obróbki cennych minerałów. Zainteresowani mogą zjechać górniczą windą 70 metrów w głąb ziemi i usłyszeć huk wysadzanych skał. Specjalna projekcja trójwymiarowego filmu ukazuje sposoby wytwarzania biżuterii z kamieni szlachetnych i półszlachetnych. Najbardziej znanym z wydobywanych tu od tysiącleci jest zielono-błękitny kamień zwany kamieniem z Eilatu.

Źródło: Świat rafy koralowej