Nurkowanie w Eilacie

Nurkowanie w Eilacie

553
0
PODZIEL SIĘ

Eilat jest jednym z najpopularniejszych miejsc do nurkowania. Amatorów tego sportu przyciągają tu przede wszystkim wspaniałe rafy koralowe, bajecznie kolorowe ryby tropikalne i niezwykle przejrzysta woda, która zapewnia widoczność do głębokości ok. 30 metrów. Dodatkowym atutem Eilatu jest aż 350 dni słonecznych w roku.

Doświadczeni nurkowie znacznie bardziej cenią sobie rafy u wybrzeży egipskiego Synaju, na południe od Eilatu. Trzeba jednak pamiętać, że infrastruktura turystyczna jest tam mniej rozbudowana. Poza tym Eilat leży nad osłonięta zatoką na północnym krańcu Morza Czerwonego. Nie występują tu prądy, a rafy są płytkie, co znacznie zmniejsza ryzyko związane z nurkowaniem. Duża liczba początkujących nurków, przyjeżdżających uczyć się pływania z akwalungiem, zyskała dla Eilatu miano „podwodnej szkoły”.

Nurkowanie w Izraelu jest tym bezpieczniejsze, że skrupulatnie przestrzega się tu przepisów uchwalonych przez Kneset. Żadna z kilkudziesięciu wypożyczalni sprzętu w mieście nie obsłuży osoby, która nie posiada ważnego certyfikatu potwierdzającego jego umiejętności, wydanego przez międzynarodową organizację, taką jak PADI (Zawodowe Stowarzyszenie Instruktorów Nurkowania).

Większość szkół nurkowych znajduje się w rejonie Plaży Koralowej, kilka kilometrów na południe od centrum. Typowy kurs dla początkujących trwa pieć pełnych dni i składa się z zajęć teoretycznych, próbnych zejść pod wodę w basenie i na koniec nurkowanie w morzu.

Wspaniałości podwodnego świata w Eilacie można też oglądać bez wkładania akwalungu. W wielu miejscach w zupełności wystarczy odpłynąć kawałek od brzegu i zanurzyć głowę w masce z rurką.

Eilat oferuje także mnóstwo atrakcji nawodnych. Silna bryza w zatoce jest doskonała do uprawiania windsurfingu, kto zaś kocha prędkości, może poszaleć na nartach czy skuterach wodnych albo polatać na spadochronie ciągniętym przez motorówkę. Na tych, którzy nie lubią się moczyć czekają kajaki, łodzie wiosłowe i motorówki; można też popłynąć na rafy łodzią z przeszklonym dnem.

Z przystani obok podmorskiego obserwatorium pływa ponadto żółta łódź podwodna. Sam morski park narodowy jest chyba najlepszym miejscem dla tych, którzy nie umieją nurkować, a też chcieliby zobaczyć cuda podwodnego świata.

Adresy:

Aqua-Sport, www.aqua-sport.com

Red Sea Lucky Divers, www.luckydivers.com

Źródło: Nurkowanie w Eilacie