Park Archeologiczny Jerozolimy

Park Archeologiczny Jerozolimy

564
0
PODZIEL SIĘ

Jerozolima

Park Archeologiczny Jerozolimy znajduje się w pobliżu Ściany Płaczu – ostatniej pozostałości po Świątyni.

Do wejścia zapraszają nas szklane drzwi Centrum Davidsona. Kiedy drzwi zamykają się za tobą, wstępujesz do innego świata. Jest to świat chwalebnej przeszłości Jerozolimy, ukazanej za pośrednictwem najnowocześniejszych technologii wizualnych.

Centrum wbudowano w fundamenty budynku z ósmego stulecia. Fundamenty zostały skrupulatnie zachowane i wyeksponowane. Idąc wijącą się w dół rampą, oglądamy umieszczone wzdłuż trasy znaleziska archeologiczne i dzieła sztuki, które przenoszą zwiedzającego w odległe czasy – na spotkanie z barwnymi postaciami badaczy Jerozolimy z dawnych lat.

Dziesięciominutowa prezentacja wideo wysokiej jakości pomysłowo przeplata przeżycia pielgrzymów z okresu Drugiej Świątyni z przeżyciami współczesnych zwiedzających. Uświadomienie sobie, że historyczne i duchowe skarby ukazane w prezentacji – Wzgórze Świątynne, Ściana Płaczu i Ściana Południowa – nadal stoją o kilka kroków, potęguje wrażenie, które wywołuje prezentacja.

Atrakcją Centrum jest trójwymiarowa wirtualna rekonstrukcja Świątyni, oparta na starożytnych przekazach pisemnych oraz na wynikach wykopalisk, zrealizowana przez zespół z Departamentu Symulacji Miejskiej Uniwersytetu Kalifornijskiego z Los Angeles (UCLA). Obrazy generowane co jedną czterdziestojednomilionową sekundy dają uczestnikom niesamowite uczucie, że… naprawdę wstępują schodami świątynnymi i kroczą przez wyniosłe kolumnady, aby stanąć w obliczu wielkości Miejsca Najświętszego.

Centrum ma określone stale godziny dla zwiedzających – tak w grupach jak i indywidualnie – przy czym jest zamknięte w soboty. Sesja wirtualnej rekonstrukcji Świątyni jest częścią wizyty z przewodnikiem, którą zamawia się z wyprzedzeniem poprzez Centrum Davidsona.

Jerozolima

Źródło: Park Archeologiczny Jerozolimy