Biblijne ZOO w Jerozolimie

Biblijne ZOO w Jerozolimie

427
0
PODZIEL SIĘ

Biblijne ZOO w Jerozolimie

Biblijne ZOO w Jerozolimie zostało założone w 1940 roku początkowo jako malutkie zoo dla dzieci w centrum Jerozolimy, na ulicy Harav Kook, przez zmarłego prof. Aharona Shulova, jednego z pionierów w dziedzinie zoologii na Uniwersytecie Hebrajskim w Jerozolimie.

W 1941 roku, utworzono nieco większe zoo na ulicy Shmuel Hanavi w Jerozolimie. Zajmowało ono wówczas obszar 4,5 dunamów (0,45 ha, lub nieco ponad jeden akr). W 1947 roku zoo zostało przeniesione na Górę Scopus, gdzie znajduje się Uniwersytet Hebrajski.

W trakcie i po wojnie Izraela o niepodległość w 1948 roku, zwierzęta znacznie ucierpiały. Zapadła więc decyzja o przeniesieniu zoo raz jeszcze, tym razem na większą powierzchnię 60 dunamów (około 6 ha, lub nieco poniżej 15 akrów) w Givat Komuna, wzgórze przylegające do dzielnicy Romema. W tym miejscu Biblijne ZOO pozostawało przez 41 lat, od 1950 do 1991 roku. W tym czasie stopniowo przekształciło się w ulubioną wśród mieszkańców i turystów atrakcję turystyczną.

Dzisiejsze Biblijne ZOO w Jerozolimie rozciąga się na obszarze 250 dunamów (25 ha lub jak kto woli 62 akrów) w pięknej dolinie otoczonej wzgórzami i nowymi osiedlami domów. Zoo otacza małe jezioro położone w pobliżu głównej bramy. Jezioro jest zasilane przez szereg basenów i wodospady, które przepływają jeden na drugim. Przestronne trawniki i cieniste zakątki otaczają jezioro i baseny. System wodny jest sztuczny i opiera się na recyklingu wody.

Zoo wybudowane jest na dwóch głównych poziomach, na których znajdują się zagrody dla większości eksponowanych zwierząt. Dodatkowe boczne ścieżki łączą oba poziomy. Wzdłuż bocznych dróg również oglądać można zwierzęta.

Biblijne ZOO w Jerozolimie

W sumie ZOO prezentuje ponad 170 różnych gatunków zwierząt, z których większość zostało wymienionych w Biblii.

Centrum turystyczne dla zwiedzających, z widokiem na afrykańską sawannę, zostało ukształtowane w formie arki Noego, z audytorium, galerią wystaw tymczasowych, stanowiskiem informacji komputerowej, sklepem z pamiątkami i kawiarnią położoną na pokładzie Arki.

Biblijne ZOO w Jerozolimie

 Zobacz także: Przystanek: Biblijne Zoo

Źródło: Biblijne ZOO w Jerozolimie