Wzgórze Herzla w Jerozolimie

Wzgórze Herzla w Jerozolimie

608
0
PODZIEL SIĘ

Wzgórze Herzla w Jerozolimie

Wzgórze Herzla (הר הרצל), zwane inaczej Har HaZikaron, הר הזכרון („Wzgórze Pamięci”), jest wzniesieniem, na którym znajduje się Narodowy Cmentarz Izraela. Nazwany na cześć Teodora Herzla, twórcy syjonizmu, rozpościera się w zachodniej części Jerozolimy.

Grób Herzla usytuowany jest na samym szczycie wzgórza. W pobliżu, na zachód mieści się Instytut Yad Vashem zajmujący się badaniem i dokumentowaniem historii Zagłady Żydów podczas II Wojny Światowej (holokaustu).Latem 1949 władze Izraela stwierdziły konieczność budowy cmentarza dla swoich poległych żołnierzy. Wybór padł na Wzgórze Herzla. Z czasem zaczęto chować tam również funkcjonariuszy policji i inne zasłużone osoby. Są wśród nich pochowani między innymi trzej premierzy: Lewi Eszkol, Golda Meir i Icchak Rabin (spoczywa obok żony Lei). Są też zwykli żołnierze polegli w służbie państwa Izrael.

Wzgórze Herzla w Jerozolimie

Pomimo wyraźnego życzenia, dzieci Herzla nie zostały pochowane obok niego. Dopiero w 2006 r sprowadzono ich szczątki do Izraela. Jego trzecia córka zginęła podczas Holokaustu i los jej zwłok jest nieznany. Jedyny wnuk Herzla spoczął na Wzgórzu w 2007 roku. Tutaj leżą także jego rodzice i siostra.

W części cmentarza, która jest przeznaczona dla przywódców państwa i innych osób szzcególnie zasłużonych, odbywa się co roku uroczystość Dnia Pamięci Poległych Żołnierzy (hebr.Yom Hazikaron).

Wzgórze Herzla w Jerozolimie

Na północ od grobu Herzla jest miejsce przeznaczone dla przywódców światowego ruchu syjonistycznego. Spoczywają tutaj m.in: Dawid Wolffsohn, Nahum Sokołow, Simcha Dinitz i Aryeh Dolchin. Dzieci Herzla – Paulina i syn Hans – również leżą niedaleko. W części zachodniej tego sektora znajduje się grób Zeeva Żabotyńskiego i jego rodziny.

Patrząc w dół stoku, w kierunku cmentarza wojskowego, możemy zobaczyć groby prezydentów, premierów i przewodniczących Knesetu. Z reguły obok pochowane są małżonki dostojników. Spoczywają tutaj prezydenci: Zalman Shazar i Chaim Herzog, premierzy: Lewi Eszkol (pochowany wbrew swemu życzeniu, by spoczywać w kibucu Degania Bet), Golda Meir, Icchak Rabin i jego żona Lea Rabin oraz pierwszy przewodniczący Knesetu, Yosef Sprinzak z żoną Hanną. Pierwszy minister finansów Izraela Eliezer Kaplan oraz burmistrz Jerozolimy Teddy Kollek.

Wzgórze Herzla w Jerozolimie Wzgórze Herzla w Jerozolimie Wzgórze Herzla w Jerozolimie Wzgórze Herzla w Jerozolimie Wzgórze Herzla w Jerozolimie Wzgórze Herzla w Jerozolimie Wzgórze Herzla w Jerozolimie

Źródło: Wzgórze Herzla w Jerozolimie