Synagoga Ramban w Jerozolimie

Synagoga Ramban w Jerozolimie

772
0
PODZIEL SIĘ

Synagoga Ramban, Jerozolima, Izrael

Synagoga Ramban to najstarsza synagoga w dzielnicy żydowskiej Jerozolimy. Jej nazwa pochodzi od wielkiego rabina Mosze ben Nachmana (1194-1270), znanego jako Nachmanides lub Ramban.

W 1267 roku Rabin Mosze zasmucił się, kiedy po raz pierwszy odwiedził zdewastowane miasto, Jerozolimę. Spotkał tam zaledwie dwóch Żydów, pracujących jako malarze.

„Wielkie jest zaniedbanie i zniszczenie… cała świątynia jest całkowicie zniszczona… Jerozolima jest całkowicie zniszczona… I znaleźliśmy dom będący w ruinie, z marmurowymi kolumnami i piękną kopułą i zrobiliśmy z niej synagogę, ponieważ miasto jest opuszczone i każdy, kto chce wziąć cokolwiek z ruin, może to uczynić”, pisał w liście do swojego syna Ramban.

Synagoga Ramban, Jerozolima, Izrael

Według podań, synagoga Ramban została podobno pierwotnie wybudowana na Górze Syjon i została przeniesiona na obecne miejsce, do dzisiejszej dzielnicy żydowskiej dopiero w 14 wieku. Przez wiele lat była to jedyna synagoga w mieście, co odpowiada opisowi podanemu przez Rabina Ovadia z Bartenura (1440-1530) podczas jego wizyty w Jerozolimie w 15 wieku: „Synagoga w Jerozolimie jest zbudowana na kolumnach; jest długa, wąska i ciemna, i nie ma wewnątrz światła z wyjątkiem jednego otworu , a w środku znajduje się cysterna na wodę”.

Synagoga została zamknięta w 1589 roku na rozkaz władcy osmańskiego i ponownie otwarta do celów modlitewnych dopiero po tym, jak Izrael odzyskał Stare Miasto w 1967 roku, czyli dokładnie w 700 lat po przybyciu Rabbiego Rambana do Jerozolimy.

Synagoga Ramban, Jerozolima, Izrael Synagoga Ramban, Jerozolima, Izrael

Synagoga Ramban w Jerozolimie