Białe miasto

Białe miasto

544
0
PODZIEL SIĘ

Bialik Square

White City (czyli Białe Miasto) w Tel Awiwie zostało wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO w 2003 roku. Stanowi ono największą na świecie kolekcję budynków w stylu Bauhaus.

Zbudowane przez niemieckich imigrantów w latach dwudziestych i trzydziestych XX wieku jest obecnie odrestaurowane i przywrócone wyglądem do czasów swej najwcześniejszej chwały.

Białe Miasto położone jest pomiędzy Allenby na południe, ulic: Begin i Ibn Gvirol na wschodzie, rzeką Yarkon na północy, i wybrzeżem Morza Śródziemnego na zachodzie. Zostało nazwane Białym Miastem z prostego powodu – gdyż większość budynków w okolicy jest… biała!

W latach 1920-1930 wielu żydowskich architektów, którzy studiowali w Europie, przeniosło się do Tel Awiwu. Chcąc odtworzyć kulturalny kawiarniany europejski charakter w gorącym klimacie Izraela, grupa stworzyła nowy, modernistyczny język architektury, która jest bogata i różnorodna, charakteryzuje się asymetrią, funkcjonalnością i prostotą. Balkony, filary budynku, płaskie dachy i charakterystyczne okna stały się znakami rozpoznawczymi Tel Awiwu.

White City zostało w ciągu ostatnich 20 lat w dużej mierze odrestaurowane i ludzie zdali sobie sprawę z wagi tego obszaru. Stał się on jednym z najładniejszych obszarów miasta, tętniący życiem i z ulicami pełnymi kawiarń, restauracji i butików.

W dzielnicy White City leży Rothschild Boulevard, jedna z pierwszych ulic miasta, zaprojektowana jako spacerowa przestrzeń publiczna, z centralnym wzdłuż ogrodem z ławkami, ścieżkami i kioskami. Ulica ta jest idealnym miejscem na spacer ścieżką architektury Bauhausu (i szklanych wieżowców zbudowanych obok nich niedawno). Unikalne kioski, stojące w centrum bulwaru to doskonałe miejsce do zatrzymania się na drinka. Aby napić się kawy, spróbuj kiosku Espresso Bar, podczas gdy w Juice Bar zasmakujesz wiele soków owocowych, a w niezwykle modnej Take Away jest kawa i kanapki. Na rotshild znajdziesz też bar sushi Japanika i bar kanapkowy MiTachet Laetz. Rothschild jest także domem dla wielu modnych w Tel Awiwie galerii sztuki współczesnej. Wręcz należy się tu zatrzymać, jeśli jesteś w okolicy.

Inną godną uwagi ulicą w Białym Mieście jest Sheinkin. Ulica ta dla wielu Izraelczyków jest ikoną-symbolem Tel Awiwu jako całości, na dobre i na złe – miasta, które zmieniło się w ostatnich dwudziestu latach – patrząc z zewnątrz, patrząc – w globalną metropolię. Sheinkin jest ulicą starych butików, kawiarni i ciekawych ludzi. Butiki w tym miejscu, to: Story, Elise, Ellse i BIG TOM, Bahunot i Daniella Lehavi. Biżuterię można znaleźć w X-Ray. Interesująca jest też galeria Urbanix. A najbardziej znaną i popularną kawiarnią Sheinkin jest Orna & Ella.

White City w Tel Awiwie jest trudne do ominięcia, jeśli chcesz zwiedzić miasto. Warto podjąć starania, aby odkryć nieco z jego pięknej architektury, atmosfery, jak i wspaniałego jedzenia i napoi, jakie oferuje.

Zobacz także: Architektura Tel Avivu

Źródło: Białe miasto