Centrum Azrieli w Tel Awiwie

Centrum Azrieli w Tel Awiwie

515
0
PODZIEL SIĘ

Centrum Azrieli w Tel Awiwie

Centrum Azrieli (hebr. מגדלי עזריאלי) – to centrum biznesowo-handlowe w osiedlu HaKirja we wschodniej części miasta Tel Awiw. Centrum składa się z trzech drapaczy chmur, które są najlepiej znanymi budynkami w Izraelu.

Pierwotnie w miejscu tym znajdował się parking śmieciarek miasta Tel Awiw. Gdy na początku lat 80. XX wieku postanowiono zwiększyć atrakcyjność okolic osiedla HaKirja, pojawiła się koncepcja stworzenia dwóch stref biznesowo-handlowych: Południowej Strefy Biznesowej HaKirya i Północnej Strefy Biznesowej Hakirya. Budowę południowej strefy rozpoczęto w 1988.

Centrum Azrieli w Tel Awiwie

Podczas projektowania północnej strefy biznesowej założono, że jego centrum będzie stanowić kompleks drapaczy chmur połączonych z sobą i spiętych z węzłem komunikacyjnym drogowo-kolejowym. Kompleks miał się początkowo nazywać „Centrum Pokoju”. Konkurs na projekt wygrał architekt Eli Attia. Władze miejskie umożliwiły wykup gruntów po korzystnej cenie i w 1996 rozpoczęto prace budowlane. Był to największy i najdroższy projekt budowlany, jaki kiedykolwiek zrealizowano w Izraelu. Koszt budowy wyniósł 350 milionów dolarów.

W trakcie budowy deweloper David Azrieli postanowił zmienić projekt, decydując się na budowę dużo wyższych wieżowców niż to pierwotnie zakładano. Doszło wówczas do serii sporów prawnych, w których architekt Eli Attia usiłował zablokować całą budowę. Azrieli zmienił wówczas po raz kolejny projekt, którego wykończeniem zajęło się biuro architektów Moore Yasky Sivan – MYS Architects.

Centrum Azrieli w Tel Awiwie

Każdy z drapaczy chmur ma inny kształt geometryczny w poziomym przekroju – koło, trójkąt i kwadrat. Budowę dwóch pierwszych ukończono w 1999, natomiast trzeci oddano do eksploatacji w 2007 (jego budowa w latach 1998-2006 była wstrzymana). Wieżowcom nadano wspólną nazwę od nazwiska dewelopera, Davida Azrieli.

W Centrum Azrieli mieści się ambasada Tajwanu.

Łączna powierzchnia działki wynosi 34,5 tysiąca m². Jak wspomniano wyżej, początkowy plan architektoniczny przewidywał budowę niższych wieżowców, a obecny kształt jest wynikiem kolejnych zmian projektów. Tutejsze wieżowce są najwyższymi budynkami w mieście.

Centrum Azrieli w Tel Awiwie

Budynki posiadają ogromny system oświetlenia, który jest komputerowo sterowany. Wieże są wykorzystywane jako platformy do wyświetlania różnych komunikatów do publicznej wiadomości. Między innymi podczas Święta Niepodległości Izraela wyświetla się olbrzymią flagę Izraela.

W Centrum Azrieli znajduje się osiem sal kinowych, duży klub fitness, kluby nocne oraz dachowe audytorium na otwartym powietrzu dla 400 osób.

Centrum jest najbardziej ruchliwym centrum handlowym w Izraelu. W 2010 otworzono tutaj pierwszy w kraju sklep sieci H&M. Wewnątrz kompleksu znajduje się około 30 restauracji, barów, kawiarni i stoisk spożywczych. Jest tu także apteka i wiele innych tematycznych sklepów.

Centrum Azrieli w Tel Awiwie

Wieżowce Azrieli pełnią także funkcję nowoczesnych biurowców, o łącznej powierzchni biurowej ponad 500 tys. m². Centrum nie odsprzedaje biur, jedynie udostępnia je na zasadzie wynajmu. W podziemiach mieści się parking dla 3,5 tys. samochodów. W czasie realizacji budowy był to największy podziemny parking na Bliskim Wschodzie. Obecnie nadal jest jednym z największych takich obiektów w regionie.

W kompleksie znajduje się czterogwiazdkowy hotel Crowne Plaza City Centre.

Ze względu na stałe wysokie zagrożenie terrorystyczne, Centrum Azrieli jest pilnie strzeżone. Wszystkie wejścia posiadają dwie linie nadzoru osób wchodzących, które w przypadku zamachu terrorystycznego pełnią rolę linii obronnych. Centrum jest najlepiej chronionym centrum handlowym w Izraelu.

Centrum Azrieli jest położone pomiędzy autostradą nr 20 (Ayalon Highway) a drogą ekspresową nr 2. Jest tu także stacja kolejowa Tel Awiw Hashalom, bezpośrednio połączona z Centrum.

 Na fotografii u samej góry: Panoramiczny widok, rozpościerający się na miasto Tel Awiw z wież centrum biznesowo-handlowego Azrieli

Centrum Azrieli w Tel Awiwie Centrum Azrieli w Tel Awiwie

Źródło: Centrum Azrieli w Tel Awiwie