Plac Rabina w Tel Awiwie

Plac Rabina w Tel Awiwie

534
0
PODZIEL SIĘ

Plac Rabina w Tel Awiwie

Plac Rabina (hebr. כיכר רבין, Kikar Rabin) jest placem w centrum Tel Awiwu. Pierwotnie nosił nazwę Placu Królów Izraela, jednak w 1995 nazwę zmieniono na obecną, oddając w ten sposób cześć zamordowanemu premierowi Icchakowi Rabinowi.

Plac znajduje się przy ulicy Ibn Gabirol, na południe od Ratusza Tel Awiwu. Ma kształt prostokąta, od którego odchodzą następujące ulice: w kierunku południowym Ibn Gabirol i Sderot Hen, w kierunku zachodnim Frishman, Gordon i Ben Gurion, w kierunku północnym Ibn Gabirol, w kierunku wschodnim Zeitlin, David HaMelech i Bloch.

Plac Rabina w Tel Awiwie

W okresie Brytyjskiego Mandatu Palestyny w miejscu tym znajdowały się sady. Gdy w latach 20. XX wieku Patrick Geddes opracował plan rozwoju Tel Awiwu, przewidział stworzenie w tym miejscu dużego placu publicznego. Dlatego pod koniec lat 40. rozpoczęto usuwanie sadu i przystąpiono do równania terenu pod budowę placu miejskiego. W północnej części planu znajdował się zbiornik ziemny do nawadniania sadu, który przebudowano w pierwszy basen kąpielowy w mieście. Korzystała z niego młodzież szkolna oraz różne stowarzyszenia sportowe.

Plac Rabina w Tel Awiwie

W latach 50. architekt Menachem Cohena przygotował projekt Ratuszu Miejskiego, który miał powstać przy największym miejskim placu. Plac ten miał pełnić funkcje centralnego punktu dla imprez, zlotów, pokazów, festiwali i uroczystości państwowych odbywających się w mieście. Nad tym placem miała górować bryła nowoczesnego ratusza. Przebieg uroczystości politycy mogli obserwować z najwyższych pięter ratusza. Według pierwotnego planu, wejście do ratusza miało znajdować się od strony placu.

Plac Rabina w Tel Awiwie

Przed oddaniem ratusza do eksploatacji, w 1965 roku ukończono budowę placu. Podczas budowy ratusza zlikwidowano basen kąpielowy, a w 1974 roku w południowej części placu wystawiono Pomnik Holokaustu.

Na placu odbywają się liczne uroczystości państwowe, ale także wiece, festyny, targi lub różnorodne manifestacje.

 

 Zobacz także: Ratusz miejski w Tel Awiwie

Plac Rabina w Tel Awiwie Plac Rabina w Tel Awiwie Plac Rabina w Tel Awiwie Plac Rabina w Tel Awiwie Plac Rabina w Tel Awiwie Plac Rabina w Tel Awiwie

Źródło: Plac Rabina w Tel Awiwie