Centrum Tańca i Teatru Suzanne Dellal w Tel Awiwie

Centrum Tańca i Teatru Suzanne Dellal w Tel Awiwie

537
0
PODZIEL SIĘ

Centrum Tańca i Teatru Suzanne Dellal

Centrum Tańca i Teatru Suzanne Dellal (מרכז סוזן דלל) to największe centrum kultury w osiedlu Neve Tzedek, w metropolii Tel Awiw. Centrum składa się z kompleksu czterech budynków, w których odbywają się liczne przedstawienia teatralne i tańca współczesnego. Ośrodek organizuje także przedstawienia na wolnym powietrzu.

W 2009 izraelski minister kultury Gideon Saar wyróżnił Centrum Tańca i Teatru Suzanne Dellal nagrodą Izraela w dziedzinie sztuki tańca.

Ideą założenie centrum była chęć rozwijania dziedzictwa kulturowego w aglomeracji miejskiej Tel Awiwu. Na początku lat 80. XX wieku działalność artystyczną rozpoczął ośrodek kultury „Jaron Jerushalmi” (ירון ירושלמי), nazywany także Teatrem Neve Tzedek (תיאטרון נווה צדק). Jego działalność była finansowana przez rodzinę Jerushalmi, która nadal wspiera działalność centrum. W oparciu o doświadczenia zdobyte w Teatr Neve Tzedek powstało współczesne centrum.

Centrum Tańca i Teatru Suzanne Dellal

Pod koniec lat 80. XX wieku rodzina Dellal z Londynu, z inicjatywy ich syna, Zeeva Sokołowskiego, zainteresowała się ideą utworzenia w Tel Awiwie nowoczesnego centrum teatru i współczesnego tańca. Przedstawiciel Fundacji Rodziny Dellal, ówczesny burmistrz Tel Awiwu, Szlomo Lahat, umożliwił rozpoczęcie prac remontowych w zaniedbanych budynkach szkół Aliance i Yechieli na osiedlu Neve Tzedek. Umożliwiło to otworzenie w 1989 Centrum Tańca i Teatru Suzanne Dellal. Innymi sponsorami centrum były władze miejskie Tel Awiwu oraz Ministerstwo Kultury.

Obecnie centrum prowadzi swoją działalność w dwóch odrębnych, ale równoległych kierunkach: pierwszy opiera się na działalności wychowawczej poprzez propagowanie idei współczesnej sztuki w młodym pokoleniu, a drugi koncentruje się wokół głównej sceny na której artyści prezentują osiągnięcia swojej pracy. Takie myślenie zaowocowało realizacją licznych projektów, koncentrując wokół centrum tancerzy, artystów i choreografów, wspierając ich twórczość i umożliwiając im dzielenie się swoimi pracami z dużą publicznością.

Centrum Tańca i Teatru Suzanne Dellal

Centrum służy też jako siedziba dwóch zawodowych zespołów tańca nowoczesnego: Bat-Sheva i Inbal.

■ Zespół Tańca Bat-Szewa (ang. Batsheva Dance Company) został założony w 1964 przez Martha Grahama i baronową Batsheva de Rothschild. Zespół prezentuje współczesny taniec i jest znany z wielu przełomowych i innowacyjnych spektakli o zasięgu międzynarodowym.

■ Teatr dla Dzieci i Młodzieży Orna Porat został założony przez Ministerstwo Edukacji i Kultury w 1970 i jest organizacją publiczną non-profit. Przewodniczącym jest Michael Jerushalmi. Wszystkie przychody teatru są wykorzystywane do realizacji jego celów i finansowania dalszej swojej działalności. Głównym celem jego działalności jest zapoznanie wszystkich izraelskich dzieci ze sztuką teatru. Każdego roku teatr wystawia około 750 przedstawień dla 400 tys. widzów w 250 miastach i osiedlach całego kraju. Jest to największe przedsięwzięcie teatralne realizowane w Izraelu.

■ Teatr Tańca Inbal został założony w 1950 przez Sarę Levi-Tanai. Grupa teartalna koncentruje się na tradycji i dziedzictwie żydowskim, ale interesuje się także folklorem innych grup etnicznych żyjących w Izraelu, takich jak folklor jemeński, marokański, perski, kurdyjski, chasydzki i arabski.

Centrum Tańca i Teatru Suzanne Dellal Centrum Tańca i Teatru Suzanne Dellal Centrum Tańca i Teatru Suzanne Dellal Centrum Tańca i Teatru Suzanne Dellal

Źródło: Centrum Tańca i Teatru Suzanne Dellal w Tel Awiwie