Ratusz miejski w Tel Awiwie

Ratusz miejski w Tel Awiwie

532
0
PODZIEL SIĘ

Ratusz miejski w Tel Awiwie

Budynek telawiwskiego Ratusza stoi przy Placu Rabina, na osiedlu Tzafon Jashan. Na północ od ratuszu znajduje się wieżowiec Gan HaYir Tower z położonym przy nim parkiem miejskim. Wieżowiec ten jest połączony z ratuszem.

Początkowo władze miejskie Tel Awiwu miały swoją siedzibę w pomieszczeniach wieży ciśnień przy Rothschild Boulevard.

W 1928 roku zakupiono budynek hotelu przy ulicy Bialika 27, który przystosowano do potrzeb ratusza. Przez następnych czterdzieści lat biura miejskie mieściły się właśnie w tym budynku. Jednak potrzeby szybko rozrastającego się miasta przerosły możliwości tego niewielkiego budynku. Z tego powodu podjęto decyzję budowy nowego ratusza miejskiego.Budynek został zaprojektowany w latach 50. XX wieku przez architekta Menachema Cohena, w stylu architektonicznym brutalizmu (nurt późnego modernizmu powstały w końcu lat 40. XX wieku.)

Ratusz miejski w Tel Awiwie

Ratusz miał powstać przy największym miejskim placu, który miał pełnić funkcje centralnego punktu dla imprez, zlotów, pokazów, festiwali i uroczystości państwowych odbywających się w mieście. Nad placem miała górować bryła nowoczesnego ratusza, z którego najwyższych pięter politycy mogli obserwować przebieg uroczystości.

Według pierwotnego planu, wejście do ratusza miało znajdować się od strony placu. Jednak wejście to jest rzadko używane (głównie z powodu problemów z dostępem dla osób niepełnosprawnych) i rolę głównego wejścia do ratuszu pełni wejście od strony ulicy Gabirol.

Ratusz miejski w Tel Awiwie

Przenosiny urzędów do nowego ratusza trwały od 1966 do 1968 roku. Nowy ratusz nie jest jednak własnością władz miejskich Tel Awiwu, lecz jest wynajmowany. Obecnie trwają przygotowania do gruntownej modernizacji ratusza, w tym rozważane są plany budowy podziemnego parkingu.

15 kwietnia 2008 grupa izraelskich artystów, za zgodą władz miejskich, umieściła na dachu ratuszu wielką nadmuchiwaną lalkę w kształcie kaczki. 3 października kaczkę zdjęto.

W budynku znajdują się także siedziby firm: Yaski-Alexandroni Architects i ESL – Eng. S. Lustig Consulting Engineers Ltd.

 Zobacz także: Plac Rabina w Tel Awiwie

 Na fotografii poniżej: Dawna siedziba władz miasta

Ratusz miejski w Tel Awiwie

Źródło: Ratusz miejski w Tel Awiwie