Gan Meir w Tel Awiwie

Gan Meir w Tel Awiwie

586
0
PODZIEL SIĘ

Gan Meir

Gan Meir to oaza spokoju w centrum miasta, która może się poszczycić imponującą liczbą atrakcji usadowionymi na tak małej przestrzeni; przyciąga całe rodziny (z domowymi zwierzętami włącznie) i służy także jako centrum dla… tętniącej życiem społeczności gejów i lesbijek.

Tel Aviv to miasto obficie pobłogosławione mnóstwem zieleni, obsadzonymi drzewami bulwarami, aż po rozległy park HaYarkon na północy. Lecz jeśli masz ochotę na przerwę i wytchnienie w samym centrum miasta, nie musisz jechać na obrzeża; skieruj się do Gan Meir („Gan” to hebrajskie słowo oznaczające ogród).

Ta mini-oaza obsadzona jest wysokimi drzewami i posiada wybrukowane ścieżki spacerowe. Rozpościera się pomiędzy tętniącymi życiem ulicami: King George i Tchernichovsky.

Gan Meir

Gan Meir, park nazwany na cześć Meira Dizengoffa, pierwszego burmistrza Tel Awiwu, otwarty został w 1944 roku. Chociaż znajduje się zaledwie kilka kroków od jednej z głównych arterii miasta, w tym zielonym zakątku nadal udaje się zachować poczucie spokoju.

Gan Meir stanowi uniwersalną przestrzeń dla wielu tożsamości. W jednym rogu, dzieci spędzają czas wokół urządzeń zabawowych, pod czujnym okiem rodziców. W innym miejscu, na trawniku, grupka przyjaciół urządza sobie piknik, wcześniej rozstawiwszy drewniane stoliki. Obok wydzielono zamknięty sektor dla psów, gdzie flirtują ze sobą czworonogi i ich właściciele.

Gan Meir

Jest tu także odkryta mała siłownia dla wszystkich oraz boisko do koszykówki i stoły do gry w ping-ponga.

Park to również tradycyjne miejsce spotkań dla lesbijek, gejów, osób biseksualnych, czy transpłciowych (LGBT). Znajduje się tu Community Center – jeden z niewielu takich ośrodków na świecie, który jest finansowany przez gminę z publicznych środków. Centrum oferuje wiele programów kulturalnych i rekreacyjnych (np. naukę izraelskiego tańca ludowego dla osób tej samej płci ) oraz zapewnia wsparcie i usługi zdrowotne.

Gan Meir

Centrum jest nieco schowane za krętą ścieżką i zaroślami, które skrywają imponującą strukturę stylu Bauhaus budynku, zaprojektowanego w 1940 r. przez Shmuela Mestechkina. W patio działa kawiarnia, w której można zaspokoić głód i pragnienie, przeznaczona dla wszystkich odwiedzających Gan Meir.

Każdego roku, w czerwcu Gan Meir jest świadkiem corocznej Parady Równości w Tel Awiwie.

Gan Meir Gan Meir Gan Meir

Źródło: Gan Meir w Tel Awiwie