Yarkon Park w Tel Avivie

Yarkon Park w Tel Avivie

494
0
PODZIEL SIĘ

Yarkon Park

Na północnych przedmieściach Tel Awiwu znajduje się pięknie położony park Yarkon (Ganei Yehoshua). Podobnie jak Central Park w Nowym Jorku, Yarkon Park stanowi zielone płuca Tel Awiwu. Przecina go rzeka Yarkon.

Duża liczba ścieżek i szlaków spacerowych sprawiają, że park jest popularny wśród pieszych, biegaczy i rowerzystów.

Oprócz czystego piękna i spokoju, schludnego wyglądu trawników przylegających do brzegów rzeki Yarkon, Park oferuje również kilka ciekawych atrakcji.

We wschodniej części parku leżą: Rock Garden i Tropical Garden. Rock Garden (ogór skalny) jest jednym z największych tego typu na świecie; daje zwiedzającym obraz różnorodności geologicznej Izraela. Poszczególne formy skalne są ciekawie opisane na planszach. Wędrując szlakami po 10-hektarowym obszarze, znajdziesz pomiędzy skałami około 3500 gatunków roślin, w tym ponad sześć hektarów obsianych kaktusami, z czego wiele z nich pięknie kwitnących. Jeden ze szlaków prowadzi do malowniczego punktu widokowego na jeziorem.

Naprzeciwko Rock Garden jest pięć akrów Tropical Garden (ogrodu tropikalnego), gdzie drewniany chodnik, poprowadzony w cieniu wysokich drzew palmowych, poprowadzi cię nad małe jeziorko, po którym pływają łabędzie. Tropikalny mikroklimat ogrodu jest idealnym domem dla ogromnej różnorodności orchidei i pnącz, które można podziwiać po drodze.

W pobliżu znajduje się centrum wynajmu rowerów. Z wiatrem we włosach można skosztować jazdy rowerem do jeszcze innej atrakcji parku. Siedem historycznych młynów (Seven Mills) napędzano niegdyś prądem rzeki; dziś odrestaurowane, stanowią zabytek. Wokół młynów widzimy mnóstwo kaczek i innych wodnych ptaków. Po drodze mijamy jeziorka i punkt wynajmu łodzi wiosłowych.

Ganei Yehoshua posiada na swoim obszarze także jeden z największych aquaparków Izraela. Zawiera on liczne zjeżdżalnie, basen ze sztucznymi falami i basen dla małych dzieci. W pobliżu jest też rezerwat ptaków i zoo.

Jeśli jesteś gotowy na aktywny wypoczynek, z dala od renomowanych telawiwskich galerii i muzeów, i chciałbyś spalić kilka kalorii po jedzeniu i piciu w słynnych restauracjach w Tel Awiwie, w zachodniej części parku znajdziesz Sportec. Jest to centrum sportowe z 45-metrową ścianą wspinaczkową, boiskiem do koszykówki, kortami czy trampoliną.

 Foto powyżej: Dubi Roman

Yarkon Park

Źródło: Yarkon Park w Tel Avivie