Tyberiada, Bet Shean i Jerycho

Tyberiada, Bet Shean i Jerycho

530
0
PODZIEL SIĘ

Tyberiada

Izrael to kraj, w którym można spędzić dzień na słonecznych plażach, a następnego dnia jeździć na nartach w masywie Hermonu, by wieczorem kąpać się w ciepłej wodzie Morza Martwego. Ponieważ Izrael jest zbliżony obszarem do województwa mazowieckiego, kraj można zwiedzać bez pośpiechu.

Dla wielu ludzi kraj ten jest miejscem pielgrzymek religijnych. Podróżują oni do miejsca urodzenia Chrystusa i miejsc opisanych w Biblii.

Tyberiada, 30-to tysięczne miasto położone na zachodnim brzegu słynnego jeziora, jest świetną bazą wypadową dla zwiedzania sąsiednich historycznych miejscowości, wykopalisk archeologicznych i pomników przyrody. Samo miasto słynie od tysięcy lat z gorących, leczniczych źródeł zawierających sole siarki, hel i radon. W nowoczesnych klinikach, zatrudniających wybitnych lekarzy, leczy się choroby dróg oddechowych, choroby kręgosłupa, reumatyzm oraz niepłodność. Turystów przyciąga tu łagodny klimat oraz piękne plaże (w lecie temperatura wody dochodzi do 28 st. C).

■ Jadąc dalej na południe, wzdłuż biegu Jordanu, należy poświęcić nieco czasu na zwiedzenie dwóch miast – Bet Shean i Jerycha. Historia ich sięga w daleką przeszłość – Bet Shean do ok. 5 tys. lat, a Jerycha aż ok. 10 tys. lat. Bet Shean od początku istnienia było ważnym miastem położonym na szlaku handlowym łączącym Afrykę z Azją. Miasto ulegało w swej historii, wielokrotnym zniszczeniom w czasie wojen lub trzęsień ziemi. Badania archeologiczne prowadzone na bardzo szeroką skalę wykazały pozostałości 18-to krotnej odbudowy tego miasta. Tu obecnie znajduje się najlepiej zachowany w Izraelu amfiteatr rzymski na 6 tys. widzów oraz cały kompleks ruin domów, łaźni i ulic z okresu bizantyjskiego. Warto to zobaczyć.

Jerycho natomiast jest unikalną najstarszą na świecie osadą miejską. Zajmowała ona około 4 ha powierzchni i otoczona była wysokim kamiennym murem. Mur o długości około 700 m miał przy ziemi 3 m grubości. W niektórych odcinkach zachowały się jeszcze jego ruiny do wysokości 5 m. Szczególny podziw dla umiejętności budowniczych tych murów obronnych budzi wieża, zlokalizowana po wewnętrznej stronie muru. Ma ona średnicę 12 m i zachowanej wysokości ok. 9 m. Po zwiedzeniu wykopalisk starożytnego Jerycha należy również trochę czasu poświęcić imponującym ruinom pałacu Hiszama, wybudowanego przez kalifa Al-Walid ibn Jacyda w latach 743-744, w którym uwagę zwracają przepiękne mozaikowe posadzki. Samo miasto jest zieloną oazą pełną kwiatów, palm i drzew owocowych, położoną na głębokości 250-270 m p.p.m., w pustynnym krajobrazie rowu tektonicznego.

 Na fotografii: Tyberiada

Źródło: Tyberiada, Bet Shean i Jerycho