Metula północy

Metula północy

515
0
PODZIEL SIĘ

Metula

Metula jest najdalej na północ wysuniętym miastem Izraela. To ciche i przyjemne miejsce, zbudowane na grzbiecie wzgórza z widokiem na Mt. Hermon i zielone krajobrazy Galilei.

Ta spokojna miejscowość, tuż przy granicy libańskiej, przyciąga wielu turystów, którzy przyjeżdżają zakosztować historycznego charakteru tego miejsca.

Metula została założona w 1896 przez barona Edmonda de Rothschild jako moshava, rodzaj społecznej spółdzielni rolniczej. Większość jej założycieli, stanowiły rodziny pracowników rolnych, które przybyły z rejonu nadbrzeżnego Izraela. Po wojnie Izraela o niepodległość do moszawy dodano kilka dzielnic, które w końcu przerodziły się w miasteczko.

Z początku większość osadników Metuli zarabiało na swoje utrzymanie z rolnictwa. Później posadzono tutaj sady Do dziś, jadąc do miasta krętą drogą, można zobaczyć sady pełne drzew brzoskwiniowych i śliw, które kwitną na wiosnę różowymi i białymi kwiatami.

Jak w całym Izraelu, tak i w Metuli dobrze rozwinięta jest infrastruktura turystyczna. Mieszkańcy Metuli wybudowali kilka turystycznych obiektów, które są teraz głównym ich źródłem dochodów. Metula posiada liczne hotele i pensjonaty, niektóre z nich w zabytkowych budynkach sprzed stu lat, oraz urocze domki dla gości, usytuowane w podwórzach wielu domów.

Oryginalne domy z moshavy wykonane są z kamienia. Lokalne museum ukazuje historię tej społeczności.

Metula posiada również ogromny kompleks sportowy i kulturalny — Beit Kanada, w którym odbywają się liczne spartakiady i zawody sportowe. Zawiera on czynne przez cały rok lodowisko, wraz z przylegającymi doń basenami, salami gimnastycznymi i pomieszczeniami fitness.

Znajdująca się w obrębie miasta Góra Tsfia wznosi się na wysokość 615 metrów nad poziomem morza na zachód od centrum miasta, oferując wspaniały widok na okolicę, na potok Nakhal Ayun z rezerwatem przyrody ha-Tanur, z którym Metula graniczy na wschód, i przede wszystkim na zaśnieżony w zimie szczyt Hermon.

Metula

Źródło: Metula północy