Nagroda za dość wytężoną wspinaczkę na szczyt warownej wieży jest wspaniały widok na dolinę Hula, Wzgórza Golan i góry Libanu i Galilei.
Twierdza Nimroda góruje oszałamiająco wysoko u podnóża Góry Hermon, powyżej doliny Hula, z rozpościerającym się zeń imponującym widokiem na cały region od Golan do Galilei i dalej. Twierdza została nazwana od starożytnego biblijnego króla prawdopodobnie dlatego, iż według legendy był on głównym pośród monarchów odpowiedzialnych za budowę osławionej Wieży Babel.
Legenda tak opisuje związek pomiędzy królem Nimrodem a twierdzą jego imienia na terenie dzisiejszego Izraela: Podczas wizyty na bagnistych nizinach Doliny Hula, natarczywy komar przyleciał do ucha króla Nimroda. Król w swej królewskiej arogancji i pysze, próbował rozwiązać swoje kłopoty z komarami poprzez nakazanie odlania wizerunku jego głowy z czystego złota – w nadziei, że komary wybiorą tę złota głowę do kąsania, a nie jego. Zgodnie z legendą, złota głowa Nimroda nadal znajduje sie ukryta gdzieś w dolinie poniżej jego dawnej wspaniałej siedziby, gdzie komary nadal są plagą po dziś dzień.
Mimo nazwy twierdzy, faktycznie nie sięga ona czasów biblijnych. Została zbudowana na początku 13. wieku przez gubernatora Mameluków z pobliskiego Banias, Al-Maliq al-‘Aziz ‘Othman. Budowla miała powstrzymać marsz wojsk krzyżowców pod wodzą Fryderyka II z Akko (Acre) do Damaszku. W 1275 sułtan mamelucki sułtan Baibars rozbudował i upiększył twierdzę.
Muzułmańskie wojska stacjonowały w twierdzy w celu ochrony poniżej biegnącej drogi. Aby wzmocnić swoją odwagę, głosi historia, wojownicy zażywali haszysz, i tak ich zaczęto w końcu nazywać – hashashin.
Dobrze oznakowany szlak turystyczny prowadzony przez twierdzy prowadzi do wieży, podziemnej cysterny, sekretnym wyjściem w dół wspaniałymi warownymi schodami. Twoją nagrodą za dość wytężoną wspinaczkę na górę wieży warownej będzie przepiękny widok na zalesioną poniżej dolinę Hula, wzgórza Golan na wschodzie oraz góry Libanu i Galilei na zachód.
Warto rozważyć także wędrówkę z twierdzy Nimroda w dół około dwukilometrowym szlakiem do Rezerwatu Przyrody Banias.
październik-marzec – od 8:00 do 16:00
Wstęp dla turystów zamykany jest godzinę wcześniej niż podane powyżej w szabatowe piątki i dni świąteczne; ostatnie wejście na godzinę przed ponad godzina zamknięcia. Telefon: 04-694-9277