Noc z Beduinami

Noc z Beduinami

1014
0
PODZIEL SIĘ

Z wizytą u izraelskich Beduinów

Jazda na wielbłądzie, jedzenie tradycyjnych potraw i nocleg w namiocie pod gwiazdami w samym sercu pustyni – to jedna z propozycji spędzenia czasu dla odwiedzających Izrael.

Beduini z Pustyni Negew to pasterskie, koczownicze plemię arabskie. Beduini pierwotnie pochodzą z terenów Arabii Saudyjskiej, Syrii, Iraku i Jordanii, ale różnią się od innych Arabów tradycją, kodeksem moralnym i strojem. Wypasają swoje stada w trudnych warunkach pustynnych, co wymaga od nich bycia w ciągłym ruchu w ciągu – choć obecnie, na terenie Izraela niektóre grupy stworzyły bardziej stałe osady.

Niektóre społeczności Beduinów pozwalają cudzoziemcom doświadczyć ich historii i kultury: Turyści poznają smak typowej kuchni beduińskiej, mają możliwość jazdy na wielbłądach, posłuchania tradycyjnej muzyki i spania w autentycznych beduińskich namiotach.

Z wizytą u izraelskich Beduinów

Po przybyciu do wioski beduińskiej, zostaniesz powitany przez ludzi ubranych w tradycyjnejellabiyas. Jest to biała suknia z długimi rękawami podobna do arabskiego thawbczy smagg lubamaymemma. Podobne suknie noszą beduińskie kobiety, które zakrywają także głowy.

Mieszkańcy oferują przekąski, w tym domowym sposobem mielonej kawy i słodkiej herbaty ziołowej wraz z przystawkami z bakłażanów i sezonowych owoców. Następnie zwiedzający mogą podziwiać rozległe widoki pustyni, wybierając się na przejażdżkę na grzbiecie wielbłąda. Jest to jazda jak na koniu, tyle, iż bardziej zabawna. Te bez wątpienia ciekawe i egzotyczne dla Europejczyka zwierzęta od pokoleń są niezwykle ważne dla społeczności Beduinów.

Wieczorem, po powrocie z przejażdżki po pustyni, goście zasiadają na poduszkach wokół dużej okrągłej tacy wypełnionej typowymi produktami spożywczymi – ryżem, warzywami, kurczakiem, fetirem i różnorodnymi sałatkami wraz z hummusem. W trakcie kolacji prezentowana jest gra na tradycyjnych beduińskich instrumentach i nucenie pieśni. Mieli się także i parzy świeżą kawę. Posiłki zazwyczaj kończą się filiżanką gorzkiej arabskiej kawy.

W nocy nie zapomnij spojrzeć na krystalicznie czyste i rozgwieżdżone niebo, by następnie wtulić się w swoje kolorowe łóżko w autentycznym namiocie, tkanym z koziej sierści.

Aby zarezerwować pobyt u Beduinów, sprawdź różne opcje w Internecie, albo te podane poniżej:

Midreshet Ben Gurion, POB 157, Har Hanegev 84990, Izrael 
Tel: +972-8-6535777 
Email: 
 shayarot@netvision.net.il 
http://www.shayarot.com/English/

Kfar Hanokdim, POB 1568, Arad 8911501, Izrael 
Tel: +972-8-9950097 
Email: 
 kfar@khn.co.il 
http://www.hanokdim.com/content.asp?p=accommodation

Z wizytą u izraelskich Beduinów

Źródło: Noc z Beduinami