Beit Lekhem ha-Glilit

Beit Lekhem ha-Glilit

545
0
PODZIEL SIĘ

Beit Lekhem HaGlilit

Szczególnie piękne stare kamienne domy i czarujący krajobraz lasu dębowego są tym, co wita odwiedzających malowniczy moszaw Beith Lekhem ha-Glilit. Ta piękna niemiecka wieś, założona ponad 100 lat temu, została wyjątkowo dobrze zachowana w oryginale sprzed wieku, a nawet zyskała na urodzie w ostatnich latach.

Wszystko zaczęło się od wizji niemieckich Templariuszy (nie mylić z krzyżowcami okresy wypraw krzyżowych), chcących ustanowić religijną wspólnotę chrześcijańską w Ziemi Izraela. Aby zrealizować tę wizję, grupa niemieckich pielgrzymów przybyła do Hajfy pod koniec XIX wieku, gdzie zakupiła ziemię. Pierwsza grupa osadników, kierowana przez Christofa Hoffmanna, założyła wieś.

Będąc przywiązanym do europejskiego stylu życia, zbudowali oni duży, przestronny dom z dużymi dziedzińcami i sąsiadującymi z nim gospodarstwami. Budynek stanowił centrum kultury i życia społecznego dla mieszkańców. Usytułowano go centrum wsi, a obok postawiono wieżę ciśnień, gdzie gromadzono wodę. W czasie II wojny światowej, w życie niemieckich „Templers” przeniknęły struktury nazistowskiego NSDAP. W rezultacie, ich aktywność została spacyfikowana przez Brytyjczyków. Mieszkańców wspólnoty deportowano do Australii.

W ich miejsce przybyli nowi imigranci oraz potomkowie członków z innych pobliskich moszawów. W kwietniu 1948 roku założyli oni funkcjonującą po dziś dzień wspólnotę (Moshav).

Odwiedzając Moshav Beit Lekhem ha-Glilit, widać, że większość domów w tej dawnej niemieckiej kolonii pozostało w niezmienionej zrębem czasu formie, a charakterystyczne dziedzińce ozdabiają duże wiekowe drzewa. Dziś większość mieszkańców utrzymuje się z turystyki, oferując pokoje do wynajęcia, restauracje i kawiarnie, galerie sztuki gospodarstwa agroturystyczne. Jest też nowoczesne gospodarstwo mleczne.

Moszaw położony jest wśród malowniczych wzgórz porośniętych dębowiną, wśród nich olbrzymie stare drzewa, które zachowały się dzięki niechęci pierwszych niemieckich kolonistów do rabunkowej wycinki drzew prowadzonej przez Turków.

Wśród miejscowej flory znajdziemy wiele krzewów i kwiatów: przebiśniegi, bujne dywany cyklamenów, zawilce, jaskry, irysy. Kolorowe kwiaty zakwitają szczególnie w zimie i na wiosnę.

W pobliżu Beit Lekhem ha-Glilit znajdują się: Nakhal Tsipori (wodospad), Alonei Aba Nature Reserve (rezerwat przyrody) oraz Beit She’arim.

Źródło: Beit Lekhem ha-Glilit