Kibuc Sde Boker

Kibuc Sde Boker

563
0
PODZIEL SIĘ

Sde Boker, David Ben Gurion

Kibbutz Sde Boker jest realizacją marzeń Davida Ben Guriona, pierwszego premiera Izraela i ministra obrony, który umiłował Negev i jego pustynne przestrzenie i chciał sprawić, by zakwitły życiem.

Kibuc, wybudowany na północnej części góry Negev, został założony w 1952 roku przez grupę żołnierzy rezerwy i szerzej przyciągnął uwagę publiczności, gdy osiedlił się w nim na stałe — wraz żoną Paula — sam Ben Gurion.

Można rzec, iż wizja Bena Guriona faktycznie została zrealizowana i dziś Negev jest kwitnącym regionem, zamieszkanym przez wiele społeczności. Kibuc Sde Boker zachował dziedzictwo Ben Guriona. Jego dom, w którym mieszkał od dnia, gdy przeniósł się tam aż do swojej śmierci w 1973 roku, zachował się dokładnie tak, jak to było za jego życia.

Sde Boker, David Ben Gurion

Obszar wokół skromnej chaty został dla zwiedzających to miejsce turystów specjalnie przygotowany. Opracowano tablice informacyjne ze znanymi wypowiedziami Ben Guriona oraz fotografie z pierwszych dni istnienia kibucu. Wewnątrz chatki mieści się archiwum rzeczy Ben Guriona. W rzeczywistości jest to jego prywatna biblioteka, zawierająca ponad 5000 książek na różne tematy, które kochał. Domek w sąsiedztwie, gdzie mieszkali ochroniarze Premiera, został przekształcony w muzeum poświęcone szczególnej relacji Ben Guriona z Negevem.

Na południe od kibucu znajduje się kampus imienia Ben Guriona. Wybudowany wprost na pustynii Instytut Badań nad dziedzictwem Ben Guriona zkłada się ze szkółki polowej i pensjonatu, a także liceum, gdzie młodzież z całego kraju może poznawać pustynną naturę. Jest też muzeum rzeźby pustynnej i ekspozycja zwierząt. W pobliżu miejsca pamięci, gdzie pochowano Dawida Ben Guriona i jego żonę Paulę, roztacza się piękny widok na potok Tsin.

Aktualnie kibbutz Sde Boker utrzymuje się z kilku źródeł dochodu: winnicy i butikowej winiarnii, pensjonatu hotelowego i restauracji, galerii sztuki i sklepu z pamiątkami oraz z upraw rolnych. Sde Boker jest punktem wyjścia dla wielu wspaniałych tras wycieczkowych, prowadzących do ciekawych miejsc, na przykład takiego, jak Ein Ovdat (Avdat) National Park, który oferuje turystom szlaki prowadzące przez kaniony, górskie serpentyny, wodospady, miejsca bogate w życie roślinne i zwierzęce, archeologiczne miasto Nabatejczyków Ein Eikev, czy bijące przez cały rok źródła oraz miejsca słynące z beduińskiej gościnności.

 Na fotografiach: Dom i groby Dawida i Pauli oraz okolica widoczna z kibucu Sde Boker

Sde Boker, David Ben Gurion

Źródło: Kibuc Sde Boker