Beit Guvrin

Beit Guvrin

580
0
PODZIEL SIĘ

Maresha, Beit Guvrin

Bejt Guvrin, znane jest także jako: Betogabris, Eleutheropolis, Tel Maresha, Tell Sandahanna, Beit Jibrin, Bet Giblin, Beth-guvrin, Bet Guvrin, Gibelin, Mareshah.

Pierwotnie w miejscu tym znajdowało się kananejskie miasto Bajt Jibrin. W czasach starożytnego Izraela miasto nazywało się Maresza. Zostało ono zniszczone przez Partów. Mieszkańcy uciekli wówczas do położonej na północy osady Beit Guvrin. Aż do powstania Machabeuszów miejsce to było to gęsto zaludnionym żydowskim miasteczkiem, które następnie zajęli Rzymianie. Cesarz Septymiusz Sewer nadał miastu prawa miejskie. Zmienił on jego nazwę na Eleutheropolis (Miasto Wolności) i zwolnił mieszkańców z płacenia podatków. Miasto zajmowało wówczas powierzchnię 65 hektarów i było większe od Jerozolimy. Budowano w nim liczne budynki użyteczności publicznej, akwedukty i duży amfiteatr.

Maresha, Beit Guvrin, Amfiteatr

Na początku VII wieku miasto przeszło pod panowanie Arabów, zmieniając nazwę na Ajlun. W latach 788 i 796 zostało zniszczone przez beduińskie plemiona, które chciały wykorzenić chrześcijańskie wpływy w tym regionie. W 985 miasto zostało zburzone, a jego mieszkańcy wzięci do niewoli. W okresie panowania Krzyżowców, w 1135 król Fulko V wzniósł w tym miejscu zamek obronny. Rok później król podarował zamek Zakonowi Rycerskiemu Szpitalników. W 1187 zamek zdobyła armia Saladyna, który nakazał rozebranie tutejszych fortyfikacji. W następnych wiekach Bajt Jibrin rozwijało się jako niewielkie miasteczko służące jako stacja pocztowa.

Maresha, Beit Guvrin

W okresie panowania Osmańskiego, w 1552 Sulejman Wspaniały częściowo odbudował tutejszy zamek. Pełnił on funkcję strażnicy chroniącej szlak handlowy pomiędzy Gazą a Jerozolimą. W 1596 w osadzie mieszkało 50 muzułmańskich rodzin, które utrzymywały się z hodowli pszenicy, jęczmienia, sezamu i hodowli kóz. W XIX wieku, kolejne wojny plemienne i epidemie, które dotknęły okolicę, przyniosły znaczny upadek osady, która zmniejszyła się do wielkości wsi.

W okresie panowania Brytyjczyków Bajt Jibrin częściowo odzyskała swoją rangę. Gdy w 1920 wybuchła epidemia malarii, zmarło 157 mieszkańców wioski. Brytyjczycy nakazali wówczas uszczelnienie otwartych studni, poprawienie systemu nawadniania pól i rozdali mieszkańcom chininę. Podczas Arabskiej Rewolty (1936-1939) w dniu 10 stycznia 1938 grupa uzbrojonych Arabów zabiła przy Bajt Jibrin znanego brytyjskiego archeologa Jamesa Starkey’a.

Maresha, Beit Guvrin

Podczas I wojny izraelsko-arabskiej w drugiej połowie maja 1948 wioskę zajęły egipskie oddziały. W nocy z 23 na 24 października tutejszy były posterunek brytyjskiej policji zajęli izraelscy żołnierze.

Współczesny kibuc został założony w 1949 przez byłych członków Palmach.

 Na fotografiach: Widok z lotu ptaka, amfiteatr, jaskinie, grobowiec Sidonian i kolumbarium.

Maresha, Beit Guvrin

Źródło: Beit Guvrin