Tel Hai

Tel Hai

549
0
PODZIEL SIĘ

Tel Hai

Tel Hai jest historycznym miejscem, upamiętniającym bohaterstwo pionierów, którzy z uporem bronili swoich domów aż do śmierci.

Tel Hai (po hebrajsku: תֵּל חַי) oznacza „Wzgórze Życia” jest miejscem walk w konflikcie arabsko-izraelskim, które przyniosły Tel Hai trwałą sławę. Tel Hai stanowi część kibucu Kfar Giladi.

W dniu 1 marca 1920 roku, kilkuset szyitów z milicji Dżabal Amil w południowym Libanie zaatakowało Tel Hai. W walkach zginęło sześciu obrońców Tel-Hai (przed walką zamordowano dwóch innych) Ci, co przetrwali nie mieli wyboru, jak tylko wycofać się — po czym miejsce zostało spalone.

Tel Hai

Tel Hai zostało założone w 1916 przez grupę strażników Haszomer. Haszomer była organizacją, która uważała, że tylko Żydzi powinni strzec żydowskich osiedli.

Po pierwszej wojnie światowej, Tel Hai i inne galilejskie osady znajdowały się pod panowaniem Francuzów i cierpiały w wyniku arabskiej rewolty przeciwko francuskim okupantom. W styczniu 1920 roku dwóch członków Tel Hai zginęło w arabskim ataku, a 11 Adar, 5680 (1 marca 1920 roku), kolejnych sześć osób zostało zabitych, gdy setki Arabów zaatakowało osadę. Wśród poległych był Józef Trumpeldor, młody komendant strażników Haszomer. Tel Hai zostało porzucone, lecz bitwa trwała jeszcze kilka miesięcy, po czym osadnicy powrócili i odbudowali swoje domy. Od tego czasu, Tel Hai stała się symbolem heroizmu. Każdego roku, na 11 Adar, odbywa się tu oficjalna ceremonia pod pomnikiem upamiętniająca Trumpledora i jego towarzyszy pochowanych we wspólnym grobie na pobliskim cmentarzu w Kfar Gil’adi. Statua pomnika — ryczący lew — wyrzeźbiona została przez Avrahama Melinkova w 1926 roku, jako wyraz siły obrońców.

Tel Hai wygląda obecnie jak dawniej. Budynki są wykonane z bazaltu, z czerwonymi dachami krytymi dachówką — przypominając, że kwitło tu w pierwszych latach osadnictwo żydowskie. Na dziedzińcu mieści się muzeum, które rekonstruuje życie założycieli Tel Hai, a prezentacje audiowizualne w siedmiu językach ukazują ich walkę i bohaterstwo. Dzieci mogą rozwiązywać historyczne zagadki i przymierzyć stroje z epoki. Wokół dziedzińca ustawiono rzeźby i zabytkowe sprzęty rolnicze.

W pobliżu dziedzińca Tel Hai znajduje się Tel Hai College i schronisko młodzieżowe, z którego rozpościera się widok na malowniczą dolinę Hula. Na zachód od Tel Hai wije się ścieżka dydaktyczna, a na wschodzie Park Przemysłowy, w którym mieści się ciekawe muzeum fotografii i zabawne muzeum zabytkowych samochodów.

 Dwie fotografie na samym dole: Tel Hai College

Tel Hai Lion
Tel Hai College
Tel Hai College

Źródło: Tel Hai