Rosz Ha-Niqra to 70-metrowy klif kredowy na przylądku u wybrzeży Galilei po izraelskiej stronie granicy z Libanem. Poniżej klifu znajdują groty i tunele, powstałe w wyniku erozji wodnej i nieustającemu naporowi fal na wapienne skały.
W czasach starożytnych Rosz Ha-Niqra był punktem tranzytowym na ważnym szlaku z Acre do Tyru. Miejsce znane było wtedy jako „Drabina Tyru”, ze względu na stromo wznoszącą się drogę nad stromym urwiskiem.
W biblijnej Księdze Jozuego Syna Nuna miejsce to jest wymienione jako północna granica plemion izraelskich w 14-13 wieku przed naszą erą.
W 333 Aleksander Wielki wszedł przez Rosz ha-Niqra do Ziemi Izraela. Uważa się nawet, że to on wykuł tunel w skale, aby ułatwić przejście jego armii, nadciągającej zTyru.
Podczas pierwszej i drugiej wojny światowej brytyjska armia penetrowała Libann przez Rosz ha-Niqra. W okresie międzywojennym przechodziła tutaj droga z Hajfy do Bejrutu, a w 1943 roku Brytyjczycy wykorzystali 250 metrowy tunel w skale do położenia linii kolejowej. Ustanowili również w tym miejscu posterunek stacji granicznej i celników.
Na początku wojny o niepodległość jednostka Palmahu rozebrała most kolejowy, by zapobiec inwazji armii libańskiej na Izrael. Posterunek policji i urząd celny zostały ostatecznie przejęte przez armię libańską, ale ewakuowano ją po zawarciu układu rozejmowego.
W 1949 w pobliżu podstawy klifu został założony kibuc „Kfar Rosz ha-Niqra”.
Po wojnie o niepodległość Rosh Ha-Niqra stała się atrakcją turystyczną i obecnie jest częścią rezerwatu przyrody.
Groty Rosz ha-Niqra uformowane przez morze, które wypłukiwało części miękkiej skały kredowej. Łącznie jest to do 200 metrów sieci tuneli, rozgałęziających się w różnych kierunkach. W 1968 roku wykopano tunel prowadzący znad brzegu morza do groty (wcześniej, tylko doświadczeni pływacy mogli uzyskać do niej dostęp). Wybudowano szlak turystyczny, długości 400 metrów oraz kolejkę linową, która prowadzi turystów z górnej części klifu do tuneli. Ze szczytu klifu, idąc w dół, można podziwiać piękny widok wybrzeża Morza Śródziemnego.
Światło słoneczne wpadające do groty z zewnątrz i jego odbicia w wodzie dają niepowtarzalny spektakl, zmieniający się w ciągu dnia. Energia fal, która wpływa do wąskiej groty, nagle z głośnym hukiem rozbryzguje się dookoła.
Miejsce to jest częścią Rezerwatu Przyrody Achziv Cały okoliczny brzeg i fauna morza znajduje się pod ochroną. Groty są zamieszkane przez nietoperze. Przy brzegu żyją ogromne żółwie morskie o nazwie Loggerhead. Blisko brzegu wykryto też rzadki rodzaj morsa.
■ Dojazd
Rosz ha-Niqra położone jest na północnym krańcu izraelskiego wybrzeża Morza Śródziemnego, 8 km. na północ od Naharia, wzdłuż autostrady nr 4. Parking znajduje się po lewej stronie od drogi.
Na fotografiach kolejno od góry: Skała przypominająca słonia oraz widok ze szczytu klifu Rosz ha-Niqra na wybrzeże Morza Śródziemnego, wnętrze groty oraz kolejka na szczyt klifu