Mizpe Ramon i Krater Ramon

Mizpe Ramon i Krater Ramon

556
0
PODZIEL SIĘ

Mizpe ramon

Rezerwat przyrody Ramon obejmujący krater i otaczające go góry Negew, to największy rezerwat przyrody w Izraelu.

Krater Ramon jest jednym z trzech kraterów Negewu. Zawiera formacje geologiczne niespotykane gdzie indziej na świecie. Wraz ze wspaniałą panoramą, przedstawia fascynującą geomorfologiczną historię ewolucji.

Krater, w kształcie wydłużonego serca, ma długość 40 km i od 2 do 10 km szerokości. Stanowi on część rezerwatu przyrody, który obejmuje także okoliczne góry Negew. Jedyna bodajże osada na tym obszarze to miasteczko Mitzpe Ramon, górująca nad północną ścianą krateru. Nazwa Ramon pochodzi od arabskiego „Ruman”, co oznacza Rzymian i prawdopodobnie związane jest z tym, że Rzymianie przebywali w tym miejscu.

Formowanie krateru rozpoczęło setki milionów lat temu, kiedy ocean, który obejmował Negev przesunął się na północ. Woda i inne erozyjne siły powoli i stopniowo obniżały powierzchnię.

Dno krateru zagłębiło się, podczas gdy ściany zachowały niemal pionowy kąt nachylenia, stopniowo zwiększając wysokość. Na dnie krateru Ramon niektóre skały mają po 200 milionów lat.

Krater ma 500 m. głębokości i obejmuje szeroki wachlarz gór i skał o fantastycznych barwach i formach. Krater okalają wysokie góry,min: Har Ramon na południowym krańcu, Har Ardon na północno-wschodnim krańcu, dwie piękne Góry Stołowe — Har Marpek i Har Katom wzdłuż południowej ściany.

Czarne wzgórze na północy, Giv’at Ga’ash, był niegdyś aktywnym wulkanem. Dawno temu jego erupcja wylała lawę, która szybko schłodzona w powietrzu, zamieniła się w skały bazaltowe. Mniejsze czarne wzgórza w południowej części — Karnei Ramon — również stanowią wapień oblany bazaltem.

Skała granitowa o nazwie Shen Ramon (Tooth Ramona) ma inne pochodzenie. Wykonana z magmy która ostygła pod ziemią, a następnie wydostała się przez szczeliny w powierzchni ziemi. Te czarny ostre skały stoią w jaskrawej sprzeczności z pobliską południową ścianą krateru o kolorze śmietankowym.

Ha-Minsara to niewielkie wzniesienie w centralnej części krateru złożone z dość dziwnie wyglądających czarnych skał pryzmatycznych. Na górę prowadzi szlak turystyczny,dla lubiących piesze wędrówki.

W dolnej części szlaku znajduje się duże skupisko kamieni, identycznych czarnych pryzmatów, jak na wzgórzu powyżej. Można dotknąć je, by poczuć ich niezwykłą formę.

W przeciwieństwie do większości skał w kraterze, dziwne prostokątne rury na wzgórzu są wykonane z piasku, tego samego rodzaju, jak występujące nad brzegiem morza. Jest to jedyne miejsce na świecie, gdzie można zobaczyć pryzmaty wykonane z podgrzanej wodą piasku, który zamienił się w ciecz. Masa ta, po stopniowym schłodzeniu, tworzy naturalnie prostokątne i sześciokątne pryzmaty.

Najbardziej spektakularnym wąwozem w kraterze jest Wadi Nikarot, który rozpoczyna się na północnym Synaju i ma długość 70 km. Erozja wydłubała w miękkich częściach skał rzędy fascynujących zwisów i szczelin.

Niektóre wzgórza mają imponujące żółte i czerwone kolory. Kilka wzgórz w północno-wschodniej części krateru było kiedyś w całości pokryte przez skamieniałości stworzeń morskich, które żyły pod wodą od 50 do 90 milionów lat temu — począwszy od wielkości ślimaków do kół ciągnika. Jednak zbyt wiele turystów spenetrowało te miejsca, skąd każdy chciał zabrać ze sobą jakąś pamiątkę…

Ein Saharonim, na północ od ha-Minsara, jest najniższym punktem w kraterze i tryskają z niego naturalne źródła wody. Na wzgórzu po drugiej stronie parkingu przy Ein Saharonim stoją ruiny dużej kamiennej struktury, Khan Saharonim. Krater leżał wzdłuż starożytnego szlaku handlowego. Zamieszkiwali tu przez Nabatejczycy jakieś 2000 lat temu. Ich wielbłądy spędzały noc w gospodzie przed kontynuowaniem podróży.

Źródła wody są odwiedzane dzisiaj przez dzikie osły azjatyckie (zwane również onagers) oraz Ibex — kozy górskie. Ibex często wspinają się z krateru do miasta i chodzą po ulicach, nie zwracając uwagi na ludzi.

Mizpe ramon

Mitzpe Ramon i jego atrakcje.

Warto rozpocząć wizytę w terenie od odwiedzenia Mitzpe Ramon Visitors Center Centrum turystyczne znajduje się na samym skraju krateru Ramon. Zwiedzający mogą zapoznać się geografią i geologią miejsca za pomocą dużych modeli i wizualizacji. Prezentacje audiowizualnej opisują powstawanie Negevu i jego kraterów, ilustrują historię osadnictwa na pustyni, jej florę i faunę. Przez okno ośrodka oraz z tarasu widokowego na dachu budynku rozpościera się zapierający dech w piersiach widok na krater.

Albert Promenade to szlak ozdobiony imponującymi skalnymi rzeźbami — zaczyna się od Visitors Center i prowadzi krętą scieżką wzdłuż krawędzi krateru Ramon. W środku drogi jest „ptasi balkon”, która zwisa nad kraterem i oferuje znakomite widoki wokół i nad kraterem. Zwiedzający mogą obejrzeć ptaki latające pod ich stopami i nad głową. W końcu utwardzona trasa się kończy, a ścieżką biegnie wzdłuż krawędzi krateru i prowadzi do małej platformy obserwacyjnej zainstalowanej na szczycie skały przypominającej wielbłąda.

Bio Ramon jest kompleksem prezentującym bogatą kolekcję roślin pustynnych i zwierząt. Jest on podzielony na dwie części. Teren zewnętrzny pokazuje zrekonstruowany pustynny krajobraz i relację między środowiskami: roślinnym i zwierzęcym, które dobrze koegzystują ze sobą. Większość zwierząt Negewu to owady aktywne wyłącznie w nocy, więc wiele z nich trudno zobaczyć. Druga część Hai Ramon daje turystom możliwość przyjrzenia się zwierzętom prowadzącym tryb życia nocny lub ukryty. Warunki są podobne do tych w naturze. Mieszkańcami są małe ssaki, owady i gady.

Istnieje również w Mitzpe Ramon gospodarstwo hodujące alpaki. Zwiedzający mogą kupić porcję pokarmu zwierzęcego na miejscu i cieszyć się z karmienia zwierząt z ręki.

Jak się tam dostać

Aby dostać się do miasta Mitzpe Ramon, należy jechać drogą nr 40. Jest to jakieś 85 km na południe od Beer-Sheva.

 Na fotografii u góry: Centrum turystyczne w Micpe Ramon

 Na fotografii, drugiej od góry: Luksusowy hotel Beresheet, w którym noc kosztuje 2300 szekli, w pokojach z widokiem na krater.

Mizpe ramon Mizpe ramon

Źródło: Mizpe Ramon i Krater Ramon