Makhtesh Ramon

Makhtesh Ramon

490
0
PODZIEL SIĘ

Krater Ramon

Krater Ramon na izraelskiej pustyni Negew jest największym na świecie kraterem powstałym w wyniku erozji. Ta unikalna forma geologiczna powstała 220 milionów lat temu, gdy oceany pokrywały ten obszar.

Krater Ramon ma 40 km długości i od 2 do 10 km szerokości. Posiada kształt podłużnego serca. Jego obszar stanowi największy park narodowy Izraela, Ramon Nature Reserve.

Krater Ramon można oglądać z góry, zatrzymując się na chwilę w czasie podróży przez Negev, lub dłużej – wybierając się na pieszą wycieczkę i lepiej podziwiać przez to unikalną formę geologiczną.

Centrum turystyczne dla odwiedzających krater znajduje się na skraju Makhtesh Ramon, w mieście Mitspe Ramon, które jest bramą do krateru. Turyści mogą tam obejrzeć film, który ukazuje geografię, geologię, florę, faunę i historię regionu – od czasów prehistorycznych do współczesności. Film wyjaśnia, jak makhteshpowstał, a trójwymiarowy interaktywny model pomaga przybliżyć zrozumienie topografii tego wyjątkowego regionu. Personel centrum turystycznego jest w stanie dostarczyć odwiedzającym informacji na temat tras i warunków w makhtesh.

Krater Ramon

Jako wyjątkowe środowisko, makthesh jest unikalnym siedliskiem dla dzikich zwierząt. Naliczono tutaj około 40 gatunków drobnych stworzeń pustynnych, takich, jak: węże, gryzonie, jeżozwierze, jaszczurki, skorpiony i żółwie. Wycieczki z przewodnikiem są dostępne dla wszystkich odwiedzających.

W samym sercu krateru, na szlaku, znajduje się jedyny kemping w makhtesh. Turyści mogą w nim spać – albo pod gwiazdami, albo w beduińskich namiotach. W ramach gościnności Beduini oferują: kawę, herbatę i chleb pita, jak również większy posiłek.

 Autorzy fotografii – u góry: Nir Nussbaum, niżej: RonAlmog na Flikr

Żródło: Makhtesh Ramon