Ogrody Bahá’í w Akko

Ogrody Bahá’í w Akko

659
0
PODZIEL SIĘ

Bahá’í Gardens in Akko

Wszyscy znamy bahaickie ogrody na zboczach góry Karmel w Haifie. Malo kto wie, iż równie piękny ogród znajdziemy w pobliskim Akko.

Bahá’í Gardens in Akko

Ogrody Bahá’í w Akko znajdują się na północnym skraju miasta. Wejście w pobliżu skrzyżowania na drodze krajowej nr 4, przy końcu starej drogi dojazdowej do kibucu Shomrat. Zwiedzanie ogrodów codziennie w godzinach: 9:00 – 16:00, za wyjątkiem bahaickich świętych dni i żydowskiego Jom Kipur. Zaś Sanktuarium i wewnętrzne ogrody są otwarte jedynie w piątki, soboty, niedziele i poniedziałki od 9:00 do 12:00.

Doskonałość ludzka płynąć powinna z wewnętrznej harmonii, porządku. Odzwierciedleniem takiego stanu rzeczy jest perfekcyjnie zaprojektowana, uporządkowana natura. Ogrody Bahai są tym samym symbolem boskiej obecności na ziemi. Oznaczają tyle, że Bóg jest tu i teraz. Wchodząc do ogrodu człowiek czuje się jakby wstąpił do miejsca pokoju i spokoju, gdzie nieodgrodzony żadnym murem czuje się chroniony przez boga.

Bahá’í Gardens in Akko

Ogrody Bahá’í w ‘Akko mają formę szerokiego kręgu wokół zabytkowego dworu, gdzie mieszkał w ostatnich latach swego życia Bahá’u’lláh, Prorok-Założyciel Wiary Bahá’í, oraz świątyni, w której zostały złożone jego szczątki.

Do ogrodu prowadzi długa, prosta obsadzona cyprysami droga. Cały ogród jawi się dla doń przybywających miejscem ciszy i spokoju.

Bahá’í Gardens in Akko

Ogrody Baha’i to miejsca kultu religijnego, które są otwarte dla szerokiej publiczności bez dodatkowych opłat. Jak w większości innych tego typu miejsc, goście są proszeni o skromny ubiór, aby o nie zaśmiecanie miejsca oraz o zachowywanie się w sposób taktowny, z respektem dla innych ludzi. Sukienka: Proszę ubranie na ścieranie, która obejmuje ramiona i sięga kolan.

Ze względu na palące słońce, w miesiącach letnich zalecany jest nakrycie głowy lub parasol słoneczny. Można robić fotografie, za wyjątkiem wnętrza sanktuariów. Można mieć przy sobie własną butelkę wody, lecz inne napoje, jedzenie czy gumy do żucia nie są dozwolone do spożywania wewnątrz ogrodu. Taki sam zakaz dotyczy wprowadzania zwierząt czy wnoszenia na teren broni.

Bahá’í Gardens in Akko

Ogrody są zamknięte w czasie bahaickich świąt i żydowskiego Jom Kipur. Mogą być również tymczasowo zamknięte w deszczową pogodę.

Bahaizm, Bahá’í – religia monoteistyczna, założona w Persji w XIX wieku przez Bahá’u’lláha, podkreślająca duchową jedność całej ludzkości. Szacuje się, że obecnie na świecie jest około pięciu do sześciu milionów bahaitów w ponad 200 krajach i terytoriach. Jako ruch religijny, bahaizm wyłonił się z babizmu.

  Bahaizm, Bahá’í

Bahá’í Gardens in Akko

» Obok załączona większa mapa ogrodów (plik Adobe Acrobat 323KB): Bahai gardens Map

Źródło: Ogrody Bahá’í w Akko