Sanktuarium Księgi w Jerozolimie

Sanktuarium Księgi w Jerozolimie

579
0
PODZIEL SIĘ

Sanktuarium Księgi w Jerozolimie

Sanktuarium Księgi (hebr. היכל הספר, Heikhal HaSefer) to jedno ze skrzydeł Muzeum Izraela obok Givat Ram w Jerozolimie. Zawiera zwoje Morza Martwego odkryte w latach 1947-56 w 11 jaskiniach wokół strefy Wadi Qumran.

Początkowo w planach było wybudowanie świątyni na terenie kampusu Ram Givat Uniwersytetu Hebrajskiego (przyległego do Biblioteki Narodowej).Sanktuarium jest zbudowane w formie białej kopuły. Większość jej struktury (dwie trzecie) znajduje się pod ziemią. Budynek ma odzwierciedlenie w basenie z wodą, która go otacza.

Naprzeciwko białej kopuły znajduje się czarna ściana z bazaltu. Kolory i kształty budynku oparte są na opisie zawartym w dziele Wojny Synów Światłości przeciw Synom Ciemności; biała kopuła symbolizuje synów światłości a czarna ściana symbolizuje synów ciemności.

Ponieważ wrażliwość zwojów uniemożliwia wyświetlanie ich wszystkich w ciągły sposób, zastosowano system rotacji. Jeden zwój wystawiany jest przez 3-6 miesięcy. Następnie jest usuwany i umieszczony tymczasowo w specjalnym magazynie, gdzie „odpoczywa” od ekspozycji.

Sanktuarium Księgi w Jerozolimie

Źródło: Sanktuarium Księgi w Jerozolimie